1 TÝDENÍK ECHO

TÝDENÍK ECHO: Pražáci bohatnou, zbytek země chudne

NOVÉ

Statistický úřad Eurostat přinesl nové vydání žebříčku nejbohatších a nejchudších regionů Evropské unie. Pro nás z něj vycházejí dvě zajímavé zprávy, které do značné míry zpochybňují naše intuitivní pozorování a předsudky o bohatství, chudobě a rovnostářství.

Zaprvé: náš nejvíce prosperující region se dostal do první desítky. Před města ze zemí celkově daleko bohatších. Zadruhé: rozdíl mezi nejbohatším místem a těmi ostatními je druhý největší v celé Evropské unii. Větší než ve Velké Británii s tradiční dominancí Londýna nad celým zbytkem království. To je v zemi, která je jinak nejvíc rovnostářská z celé Evropy, zajímavý paradox.

První bere všechno

Praha je v bohatství na obyvatele, vyjádřeném v HDP na hlavu v paritě kupní síly, na devátém místem celé Evropské unie. Žebříčku s velkým náskokem vévodí vnitřní Londýn, kde HDP na obyvatele dosahuje 325 procent průměru evropské osmadvacítky. Dvojkou je Lucemburk s 258 procenty, následuje Brusel s 207 procenty. Pak německý Hamburk (195) a nizozemský Groningen (187). Šestkou je Bratislava (184). Za ní skončil švédský Stockholm (179), Paříž (175) a hned potom Praha se 173 procenty. Za sebou nechala Mnichov (172), severovýchodní Skotsko (166) i Vídeň se 159 procenty.

To, že se do první desítky dostanou hned dvě metropole ze zemí střední Evropy a nechají za sebou velká města tak bohatých zemí, jako je třeba Dánsko a Finsko, je překvapivé. Souvisí to s tím, kam se v jednotlivých zemích stahuje obchod a finance. Právě obchodní metropole jsou tradičně nejbohatšími místy. Eurostat upozorňuje, že po krizi roku 2008 se rozdíly ještě zvětšily. Na periferie ve většině zemí – jak těch, co prosperovaly, tak těch, které spadly jako my do recese – měla těžká doba horší dopad než na metropole.

Tato čísla o bohatství odrážejí skutečný ekonomický výkon jednotlivých regionů. Nejsou ovlivněna přerozdělováním, které je mezi bohatými a chudými oblastmi všude v Evropě značné. Rozdíly v příjmech mezi Pražany a obyvateli chudších regionů jsou proto mnohem menší. To stejné však platí ve všech ostatních zemích. Platy v Londýně nejsou v průměru násobně vyšší než v ostatních britských regionech. Ty rozdíly se totiž právě přes daně a přerozdělování značně zmenšují.

Proč je Praha bohatší než Vídeň a Berlín?  Rozsáhlou analýzu najdete v novém čísle Týdeníku Echo.

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.