Do čela pozemkového úřadu míří žena - Svatava Maradová

Do čela pozemkového úřadu míří žena - Svatava Maradová 1
Domov

Filip Nachtmann

Státní pozemkový úřad má mít od 1. července nového šéfa. Podle informací deníku ECHO24.cz má úřad nově vést dosavadní náměstkyně pro úsek řízení odborných činností Svatava Maradová. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce jméno oznámit v pátek.

„Já bych si to jméno vítěze výběrového řízení nechal na zítra, kdy ho chci oznámit veřejnosti. Zatím jsem nic nepodepsal,“ reagoval ve čtvrtek Jurečka. Na opakovaný dotaz, zda může vyvrátit, že se novou šéfkou úřadu stane právě Maradová, nechtěl odpovědět. Informaci získal server od důvěryhodného zdroje z ministerstva zemědělství.

Špatně si ve výběru neměl vést ani Martin Vrba, současný pověřený ředitel Státního pozemkového úřadu, který byl považován za hlavního favorita výběrového řízení.

Maradová přišla na úřad už za ministerského působení Jurečky a nastoupila jako odbornice s mnohaletými zkušenostmi s projekty pozemkových úprav. V jedné z největších agend úřadu, kterou je vydávání majetku podle církevních restitucí, by se tak musela teprve zorientovat. A určitě by ji nečekala lehká práce – úřad kvůli krátkým lhůtám nestíhá vyřizovat tisíce žádostí o vydání majetku a čelí proto tlaku ze strany církví a náboženských společností. V současné době navíc na vyřešení čeká zhruba desítka pozastavených žádostí, které úřad vyhodnotil jako kontroverzní.

Ministr Jurečka vyhlásil výběrové řízení na šéfa úřadu začátkem dubna. Do soutěže se přihlásilo asi deset uchazečů, z nichž měla minulý čtvrtek ministrovi vybrat nejvhodnějšího kandidáta speciální výběrová komise.

Vrba vede SPÚ od března, kdy nahradil odvolaného šéfa úřadu Petra Šťovíčka.

Čtěte také: Pozemkový úřad nabírá 130 nových úředníků

Vyhazovy na úřadě mohou usnadnit vydávání majetku