Hackeři ukradli data mluvčí vlády i Putinovu poradci, dostali tři roky vězení

soud s ruskými hackery

Hackeři ukradli data mluvčí vlády i Putinovu poradci, dostali tři roky vězeníNOVÉ 1
Svět

Městský soud v Moskvě potrestal třemi roky odnětí svobody dva členy hackerské skupiny Šaltaj-boltaj za nezákonné získání citlivých dat z počítačů a elektronických zařízení. Informovala o tom ruská média. Šéf skupiny Vladimir Anikejev byl již v červenci odsouzen ke dvěma letům vězení.

Proces se konal s vyloučením veřejnosti, neboť důkazní materiály byly označeny jako tajné. Postiženými, jimž počítačoví piráti Alexandr Filipov a Konstantin Těpljakov citlivé informace ukradli, jsou totiž významní lidé. Například mluvčí ruské vlády Natalja Timakovová či poradce prezidenta Vladimira Putina Andrej Belousov.

Obhájkyně Natalja Zemskovová podle agentury TASS již dala najevo, že odsouzení se proti verdiktu odvolají. „Rozsudek považujeme za tvrdý, a to je důvod k odvolání,“ uvedla advokátka. Do výkonu trestu bude oběma mužům započítána téměř roční vazba.

Anikejev se s prokuraturou dohodl na přiznání viny, a proto bylo jeho řízení odděleno od procesu s Filipovem a Těpljakovem. Díky tomu také od soudu dostal relativně nízký trest. Prokuratura navrhovala odnětí svobody v délce dvou a půl roku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ruská média o skupině Šaltaj-boltaj tvrdí, že kradla data z počítačů a elektronických zařízení známých osob a že získaná data prodávala přes internet. V roce 2013 tato organizace zveřejnila text novoročního Putinova projevu jen několik hodin předtím, než ho prezident přednesl k národu.

Čtěte také:

Únik dat zákazníků: Mall.cz může kvůli hackerům dostat pokutu několik milionů

Ruský soud poslal na dva roky za mříže šéfa hackerů