Antimonopolní úřad zahájí šetření trhu mobilních operátorů

Šetření trhu telekomunikace

Antimonopolní úřad zahájí šetření trhu mobilních operátorůNOVÉ
Antimonopolní úřad zahájí šetření trhu mobilních operátorů Foto:

Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájí vlastní prošetření trhu mobilních operátorů. Chce zjistit, zda na trhu neexistuje kartel nebo někdo nezneužívá svou dominanci. Dnes to úřad uvedl v tiskové zprávě. Ještě ve čtvrtek tvrdil, že situace v mobilním volání a datech není sice uspokojivá, okamžitý zásah však neumožňuje.

Kvůli cenám mobilních dat skončil v únoru ve funkci ministra průmyslu Jan Mládek (ČSSD), jemuž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyčítal špatnou komunikaci kolem tohoto tématu. Premiér nyní ministerstvo dočasně vede.

„ÚOHS zahájí v příštích dnech vlastní sektorové šetření v oblasti hlasových a datových služeb elektronických komunikací poskytovaných prostřednictvím veřejných mobilních telekomunikačních sítí. Cílem bude zjistit, zda na těchto trzích existují důvody pro zásah soutěžního regulátora,“ uvedl dnes předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Úřad chce podle něj prověřit zda v oblasti mobilních hlasových a datových služeb nevzniká zakázaná koordinace soutěžitelů, tedy kartel nebo zneužití dominantního postavení některé z firem.

Ještě minulý týden antimonopolní úřad tvrdil, že na trzích s vysokou informovaností zákazníků a častými přechody od jednoho poskytovatele k druhému často vzniká takzvané cenové následování, které není z hlediska soutěžního práva zakázané, ačkoli vede k podobným cenám. Úřad také tvrdil, že žádný důkaz o koordinaci firem nemá a na trhu není ani dominantní firma.

Na druhé straně ale také uvedl, že úřad soutěž v mobilních hlasových a datových službách nepovažuje za plně fungující, nemůže ale nyní v rámci své působnosti proti operátorům zasáhnout. Bude situaci dál sledovat a analyzovat. Ideálním impulzem pro obnovení soutěžního prostředí by prý byl vstup čtvrtého operátora, případně posílení pozice virtuálních operátorů. Pozitivní dopad úřad očekává i od chystaných legislativních změn.

Vláda minulý týden podpořila novelu zákona, která podle premiéra Sobotky vytvoří tlak na pokles cen mobilních dat. Nyní novela míří do Poslanecké sněmovny. Předpis podle předkladatelů víc chrání spotřebitele, zvyšuje pravomoci ČTÚ a zajistí přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Operátoři ale tvrdí, že novela ceny pro zákazníky nesníží, protože zvýšení pokut firmám bude působit opačně.

Čtěte také: Vláda schválila novelu telekomunikačního zákona, chce levnější data

Sdílet: