Maduro odmítl ultimátum evropských zemí. Nové volby nevypíše

Maduro odmítl ultimátum evropských zemí. Nové volby nevypíšeAKTUALIZUJEME
Svět

Krize ve Venezuele

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v rozhovoru se španělskou televizí La Sexta odmítl ultimátum, které mu do neděle daly evropské země, aby oznámil nové prezidentské volby. Španělsko, Francie, Británie, Německo, Rakousko, Nizozemsko a Portugalsko uvedly, že jinak uznají za úřadujícího prezidenta lídra opozice Juana Guaidóa, jako to učinily už dvě desítky zemí, včetně USA.

Maduro v interview podle agentury AFP prohlásil, že se „nezachová zbaběle tváří v tvář tlaku“ těch, kteří požadují jeho odchod.

Šéf venezuelskou opozicí ovládaného parlamentu Guaidó se koncem ledna prohlásil úřadující hlavou státu a podporu mu vyjádřila řada zemí regionu i Spojené státy. Tento týden se usnesli i poslanci Evropského parlamentu, že až do vypsání svobodných a demokratických voleb uznávají Guaidóa jako legitimního prezidenta Venezuely.

Pětatřicetiletý Guaidó se pomocí demonstrací snaží přimět Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat novou hlavu státu. Podle opozice byly totiž loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články