Vláda nejdříve likviduje živnostníky a pak je za stamiliony dotuje

Vláda nejdříve likviduje živnostníky a pak je za stamiliony dotuje
Politická aréna

Michael Pánek

Člověk si připadá jako v Kocourkově, vláda nejdříve zavede elektronickou evidenci tržeb (EET), která je pro mnohé živnostníky likvidační a pak se je rozhodne dotovat ze státního rozpočtu. Situace v malých obcích není dobrá. Podle údajů Asociace českého tradičního obchodu za posledních 20 let z 20 tisíc venkovských obchodů jich skončila třetina a dalším tisícům hrozí zánik také kvůli zavedení EET, která je prokazatelně pro malé obchodníky smrtící. Na vesnicích provozují obchůdky se smíšeným zbožím často důchodci a oni neumí zacházet s počítači, kvůli EET se to učit nechtějí a tak raději zavřou krám a lidé zůstanou bez možností nakupovat.

Takže po zákazu kouření v restauracích, který škodí venkovským hospodám, jejichž provozovatelé hlásí často dramatický propad tržeb, to vypadá tak, že venkov bude jen místem k přespání a lidé se nebudou moci kde scházet.

Nejdříve tedy Babiš svými nesmyslnými opatřeními deptá živnostníky, aby pak ministr zemědělství Marian Jurečka nabídl řešení, které je ovšem hrozné. Ten nedávno přiznal, že jeho resort již dotuje pojízdné prodejny. A dokonce hodlá spustit program, podle kterého by některé prodejny v obcích do tisíce obyvatel, o kterých by zřejmě rozhodovali úředníci ministerstva zemědělství, byly každoročně dotovány částkou 800 milionu korun. Samozřejmě ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků.

Takže socialismus se plíživě vrací zpět. Naivně jsem si myslel, že o existenci obchodů a živností rozhoduje trh a pokud v něm někdo neuspěje, tak skončí a bude dělat něco jiného.

A pokud chceme pomoci obchodníkům či hostinským v malých obcích, tak daleko levnější než dotace by bylo skoncování s Babišovými nesmysly. Takže jim odbourejme byrokracii, zrušme EET a kontrolní hlášení DPH, zjednodušme daňová přiznání, zvyšme hranici pro DPH z jednoho milionu na dva miliony korun ročně a diskutujme o dalších daňových úlevách, atd. Ale zavádění dotací pro obchody je cestou do pekel. Nehledě na to, že by toto opatření mohlo být napadeno u soudu jako nedovolená státní podpora podnikání.