Jednání zastupitelstva? Prostě ho zrušíme. Bouře proti Krnáčové

Zastupitelstvo nakonec bude

Jednání zastupitelstva? Prostě ho zrušíme. Bouře proti KrnáčovéAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Filip Nachtmann

Prostě nemakáme, kecáme. Tak navrhovali někteří pražští zastupitelé změnit heslo hnutí ANO poté, co na popud primátorky Adriany Krnáčové v lednu nemělo zasednout zastupitelstvo. Politici mluvili o lajdáctví, neschopnosti a papalášském chování pražské primátorky. Ta se v pondělí bránila, že ještě definitivně nerozhodla. Po tlaku kolegů nakonec zastupitelstvo svolala. Opozice mluví o chaosu.

„Dle mých informací došlo ke zrušení lednového termínu konání zastupitelstva jednoduše proto, že současní členové rady nejsou schopni připravit dostatek materiálů, které by zastupitelstvo schvalovalo. Místo aby skutečně pracovali a řídili město, což znamená vypracovávali a předkládali tisky zastupitelstvu k projednání, starají se více o to, které úředníky vyhodí a které své kamarády na jejich místo dosadí,“ rozčilovala se třeba šéfka zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Že primátorka na leden žádné zastupitelstvo nesvolala, vyplývalo z dopisu, který dostali zastupitelé. Vynechat bez zjevného důvodu jednání zastupitelstva je dost nestandardní a v podstatě se to téměř nestává. Určitě ne v situaci, kdy hlavní město nemá schválený rozpočet a všechny městské části se tak musí obejít bez investic. I když ze zákona musí pražské zastupitelstvo zasednout minimálně jednou za čtvrt roku, tradičně se zastupitelé scházejí co měsíc. „Zrušení zastupitelstva za mě proběhlo jen v době povodní. A teď žádná povodeň není,“ řekl deníku ECHO24.cz bývalý primátor Tomáš Hudeček (nez.) s tím, že tehdy šlo navíc o zastupitelstvo mimořádné.

„Paní Krnáčová jde ve šlépějích svého šéfa Andreje Babiše, pro kterého je parlament pouze ‚žvanírna‘ a demokraticky zvolené zastupitelstvo považuje za nutné zlo, které akorát vládnoucím politikům bere klid na práci,“ zní z ODS.

Že současná koalice bude mít pod Adrianou Krnáčovou problémy, bylo podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka jasné už od prvního jednání zastupitelstva. „Začalo to nesmyslným odložením ustavujícího zastupitelstva z ranních do večerních hodin, aby někteří koaliční zastupitelé mohli být zvolení na městských částech, pokračovalo mlčením primátorky, která se před svým zvolením odmítla představit jak veřejnosti, tak zastupitelům a končí to současným zrušením jednání zastupitelstva. Paní Krnáčová jde ve šlépějích svého šéfa Andreje Babiše, pro kterého je parlament pouze ‚žvanírna‘ a demokraticky zvolené zastupitelstvo považuje za nutné zlo, které akorát vládnoucím politikům bere klid na práci,“ prohlásil s tím, že jde o ukázkový příklad papalášského chování: „Ovšem není se čemu divit, když je celé hnutí ANO prolezlé papaláši z StB a KSČ. Nové heslo hnutí ANO by mělo být Prostě nemakáme, kecáme.“

Hrozily milionové ztráty

Primátorka se ale bránila. O tom, jestli se zastupitelé v lednu sejdou, prý ještě nerozhodla. „Jak jsem již avizovala koncem minulého týdne, o svolání lednového zastupitelstva rozhodnu definitivně hned v návaznosti na výsledky výjezdního zasedání k rozpočtu hlavního města Prahy,“ vzkazovala ještě v pondělí dopoledne.

Lidovecký radní za Trojkoalici Jan Wolf už ale na dotaz ČTK řekl, že rozhodnutí o vyškrtnutí zastupitelstva považuje za logické. Rada má podle něj plné ruce práce s přípravou rozpočtu a programového prohlášení.

„V důsledku toho bude muset Praha zažádat o zavedení nové výluky, což zvyšuje náklady o přibližně 400 000 korun za den a v součtu může stavbu nové zastávky prodražit až o 22 milionů korun,“ varuje starosta Běchovic.

Krnáčová ale nakonec tlaku kolegů podlehla a zastupitelstvo na 22. leden svolala. O jeho pořadu rozhodne v úterý rada. Ani to opozice nenechala bez povšimnutí.

Případné nekonání zastupitelstva s sebou kromě rozhořčení opozice neslo i minimálně jeden zcela konkrétní problém. Pokud se totiž v lednu nestihne projednat stavba druhé etapy nové železniční zastávky v Běchovicích, hrozí městu ztráta milionů korun.

Podle starosty Běchovic Ondřeje Martana z ODS by totiž zhotovitel nemohl v době, kdy na trati platí výluka kvůli probíhající rekonstrukci železničního koridoru, začít práci. „V důsledku toho bude muset Praha zažádat o zavedení nové výluky, což zvyšuje náklady o přibližně 400 000 korun za den a v součtu může stavbu nové zastávky prodražit až o 22 milionů korun, čímž její cena vzroste na dvojnásobek. Samozřejmě také mohou druhou etapu nepostavit, ovšem pak v Běchovicích zůstane rozestavěná železniční zastávka, která bude pomníkem neschopnosti Adriany Krnáčové, hnutí ANO a celé současné koalice,“ uvedl Martan.

Kromě politiků si posledního dění na magistrátu všímá i občanská společnost. Třeba sdružení Občané za svá práva v Praze mluvilo před dodatečným svoláním zastupitelstva o prvním veřejném skandálu primátorky.

„Tím, že primátorka Krnáčová zastupitelům hlavního města Prahy a veřejnosti zrušila lednové zasedání zastupitelstva, dopustila se neomluvitelného pro-korupčního opatření. Prostě veřejná podpora korupce podle hesla ANO – my vládneme a vy – zastupitelé a veřejnost, zavřete ústa, mlčte a slepě nás poslouchejte,“ prohlásil šéf sdružení Karel Berka.