Petříček v Kyjevě mluvil o ruské agresi na východě Ukrajiny
Petříček na Ukrajině
Ukrajina musí bojovat současně na dvou frontách, proti ruské agresi na východě a druhou frontou je potřeba modernizovat zemi. V pondělí to řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který je na dvoudenní návštěvě Ukrajiny. Setkal se se svým protějškem Pavlo Klimkinem a dohodli se na utvoření česko-ukrajinského fóra pro rozvoj spolupráce a vztahů mezi Ukrajinou a Českem. Petříček je po pěti letech první český šéf diplomacie, který na Ukrajinu zavítal. Odpoledne se setkal také s místopředsedkyní parlamentu, sešlo naopak z ohlášené schůzky s ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem, která se odsunula až na úterní večer. Z jakého důvodu se schůzka zpozdí, deník Echo24 zjišťuje.
Petříček nebývale tvrdě pojmenoval hybridní válku, kterou Rusko proti Ukrajině na východě země vede. „Ukrajina musí bojovat současně na dvou frontách, proti ruské agresi a proti proruským povstalcům na východě a druhou frontou je potřeba modernizovat Ukrajinu. Obě bitvy jsou provázány. Česká republika nabízí pomocnou ruku, chce podporovat její úsilí,“ řekl Petříček na tiskové konferenci po jednání s Klimkinem. Ten také ocenil jasný oficiální postoj ČR, který odsuzuje ruskou anexi Krymu a podporuje sankce EU vůči Rusku.
Skvělé jednání s ukrajinským ministrem zahraničí @PavloKlimkin. ČR plně podporuje suverenitu, územní integritu, jednotu a nezávislost Ukrajiny. Jasně odsuzujeme a neuznáváme nelegální připojení Krymu k Ruské federaci. 🇨🇿🇺🇦 pic.twitter.com/Spqy4eJbaG
— Tomáš Petříček (@TPetricek) 28. ledna 2019
Petříček mluvil také o rozvojové a humanitární pomoci poskytované Ukrajině, v níž chce dle něj Česko pokračovat. Ukrajinu označil za klíčovou zemi východního partnerství. „Nemáme už společné hranice, Ukrajinu ale stále vnímáme jako svého souseda. Co se děje v sousedství, nám není lhostejné. Ukrajina je klíčová země východního partnerství,“ řekl také Petříček.
Petříček se s Klimkinem v Kyjevě dohodli na zřízení česko-ukrajinského fóra, které by mělo pomoci vyrovnat se s citlivými otázkami minulosti a zaměřit se na budoucnost spolupráce obou zemí.
Jednání s Porošenkem
Setkat se má Petříček dále s prezidentem Petrem Porošenkem, představiteli ukrajinské vlády a parlamentu a zástupci tatarské menšiny z anektovaného Krymu.
Jednal i s místopředsedkyní vlády pro evropskou a atlantickou integraci Ivannou Klympušovou-Cincadzeovou a s místopředsedkyní parlamentu Irynou Heraščenkvou. Přijetí u prezidenta Petra Porošenka podle diplomatů odpadlo, důvod neuskutečnění schůzky diplomaté nesdělili.
„Česko je pro nás důležitý partner. Nesmírně si vážíme české podpory pro integraci Ukrajiny do EU a NATO,“ řekla vicepremiérka Klympušová-Cincadzeová. Ocenila také, že Česko „odstranilo některé překážky pro vojenskou a technickou spolupráci a doufáme v její prohlubování“.
Petříček dopředu avizoval, že mezi hlavní témata rozhovorů s představiteli ukrajinské politiky budou podpora územní jednoty a suverenity Ukrajiny, ocenění a podpora reformního procesu a česko ukrajinské vztahy.
V úterý se Petříček přesune do Mariupolu, strategicky důležitého přístavu u Azovského moře, který leží poblíž frontové linie s proruskými separatisty. Šéf české diplomacie se chce seznámit se situací na místě, při jednání s místními představiteli. Zajímat se bude také o situaci kolem blokády plavby Kerčským průlivem mezi Azovským a Černým mořem.