Byla proruský troll. Teď propagandisty dohnala k soudu

Žaloba na agenturu

Byla proruský troll. Teď propagandisty dohnala k souduNOVÉ
Bývalá trollerka Ljudmila Savčuková. Foto: Reprofoto: Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL)
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ljudmila Savčuková byla jedním z mnoha „proruských trollů“. Hodiny seděla u počítače a v diskuzích pod novinovými články šířila ruskou propagandu. Za svoji práci dostávala peníze „na ruku“, protože Rusko se snaží existenci podobných „továren na trolling“ za každou cenu utajit. To se ruským úřadům ale nakonec vymstilo, protože když Savčukovou vyhodili z práce, podala na propagandisty žalobu. Kvůli zaměstnávání na černo. Její příběh na svém webu zveřejnilo Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL).

Není žádné tajemství, že mnoho komentářů v internetových diskuzích nepíší rozhořčení občané, ale dobře placení profesionálové. Obzvláště to pak platí o Ruské federaci a její zoufalé snaze ospravedlnit agresivní politiku, kterou v dřívějších letech začala uplatňovat proti sousedním zemím. Součástí tohoto obřího soukolí, které se – mnohdy nevybíravým způsobem – snaží ovlivnit veřejné mínění obyčejných lidí, nějakou dobu byla i Ljudmila Savčuková. 

Práci „proruské trollerky“ přitom získala až překvapivě snadno – jednoduše odpověděla na inzerát, který zájemcům nabízel práci pro nechvalně proslulé petrohradské centrum Internetového výzkumu. „Chtěla jsem prozkoumat aktivity společnosti,“ vylíčila Savčuková pro ruskou redakci Rádia Svobodná Evropa, jak se ke zvláštní profesi dostala. Vzápětí však dodala něco, o čem se bývalým zaměstnavatelům nezmínila. Totiž, že od 2. ledna, kdy tuto práci získala, pravidelně „shromažďovala informace a předávala je novinářům“. 

Zkušenosti, které při práci získala, potvrzují starší zprávy, jež se na toto téma objevily. Savčuková uvedla, že zde byly „stovky lidí, kteří pracovali dnem i nocí, a psali tisíce komentářů, textů a příspěvků na všech sociálních sítích a blozích“. Zejména oblíbené jsou pak podle ní zpravodajské servery a sociální sítě, jež používají anglický nebo ruský jazyk. „Komentují novinové články, píší na sociální sítě a předstírají, že jsou opravdoví lidé,“ dodává k tomu Savčuková s dovětkem, že instrukce trollové dostávají buď písemně nebo ústně. Oblíbené téma na psaní komentářů je potom rusko-ukrajinský konflikt.

Účetní vám jednoduše dá hrst peněz

Stejně rychle, jako mezi proruské trolly vstoupila, od nich nakonec zase odešla. Poté, co poskytla interview, ve kterém popsala, jak „továrna na trolling“ funguje, totiž byla z práce vyhozena. Savčuková se ovšem rozhodla, že to nenechá jen tak, a obrátila se na soud. Její „pomsta“ byla o to šťavnatější, že na ruské propagandisty vyzrála jejich vlastními zbraněmi – prostřednictvím svého právního zástupce podala žalobu na centrum Internetového výzkumu. Důvod žaloby? Porušování ruského pracovního práva – práce na černo. „Mzdy jsou vypláceny na ruku. Účetní vám jednoduše dá hrst peněz. Zcela očividně se jedná o ‚černou výplatu‘, jež nebyla nahlášena úřadům,“ uvedla k tomu Savčuková. 

Tím, že ji vyhodili z práce, si tak propagandisté způsobili mnohem větší problémy, než kdyby se její rozhovor rozhodli přejít mlčením. Po soudním líčení, jež se konalo 1. června, totiž došlo ke zmedializování případu. Savčuková pro ruskou redakci Rádia Svobodná Evropa řekla, že k této problematice chce „přitáhnout pozornost veřejnosti a úřadů“. Dodává, že centrum internetového výzkumu „předstírá, že neexistuje, ačkoli celý svět o jeho existenci ví“. 

Příběh Ljudmily Savčukové ovšem zdaleka není ojedinělý. Praktiky Kremlu v oblasti internetové propagandy už dříve obsáhleji popsal Marat Burkhard, který rovněž nějakou dobu pracoval pro petrohradské centrum Internetového výzkumu. 

Čtěte také: Jako u Orwella: vítejte v ruské továrně na propagandu

42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články