Ministryní nebude. „Úplně obyčejná ženská“ Schillerová je v šoku

Vládní krize

Ministryní nebude. „Úplně obyčejná ženská“ Schillerová je v šokuAKTUALIZUJEME
Andrej Babiš a Alena Schillerová Foto:

Foto: Printscreen / ČT24

2
Domov

Echo24

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová je překvapena zamítnutím nominace na post ministryně financí. „Jsem úplně obyčejná ženská a z dnešního vyjádření premiéra jsem v šoku,“ komentovala rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky. Ten Schillerové mimo jiné vytýká, že je odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy

Kromě nedaněných korunových dluhopisů, za jejichž nákup je kritizován přímo Babiš, Sobotka vytkl Schillerové také to, že prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní. Premiér rovněž uvedl, že by náměstkyně byla jen prodlouženou rukou Babiše. Proto její nominaci odmítl a požádal ANO o předložení nového návrhu.

Babiš Sobotkovo rozhodnutí kritizoval, premiér podle něj komplikuje rychlé vyřešení vládní krize. ANO chce s novým návrhem ministra přijít do středy.

Schillerová několikrát uvedla, že s ní Sobotka tento krok žádným způsobem nekonzultoval. Podle jejích slov se s ní předseda vlády nikdy nesešel mezi čtyřma očima a o její práci tedy nemůže mít dobré informace. Sobotka tato slova popřel na svém Twitteru, to samé posléze zopakoval novinářům.

 

Alena Schillerová uvedla, že neschválení nominace vnímá nejen jako poškození vlastní osoby, ale také celé finanční správy. „Od 1. srpna 1993 pracuji ve státní správě, postupovala jsem po kariérním žebříčku, všechno jsem si odpracovala. Vždycky jsem všechno dělala velmi ráda. Byla jsem vybrána ve výběrovém řízení, proto dělám náměstkyni. Můj život je úplně obyčejný, buď jsem v práci nebo mám rodinu. V mém životě není nic, za co bych se měla stydět nebo co bych měla skrývat. Jsem v šoku z argumentů, které padají,“ řekla Schillerová. „Přijala jsem nominaci, protože nemám politické ambice,“ řekla novinářům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Zcela kategoricky odmítám, že bych brzdila kontrolu korunových dluhopisů. To není z principu možné. Cítím se tím profesně velmi poškozena. Toto je útok na nezávislost a integritu finanční správy,“ řekla Schillerová.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se kolegyni snažil podržet. „Hodinu jsme přesvědčovali Sobotku, že je Schillerová ta nejvhodnější kandidátka. On pořád dokola omílal ty svoje tři důvody. Zítra večer zasedne předsednictvo ANO, aby ve středu mohli navrhnout dalšího kandidáta,“ řekl Faltýnek.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v reakci na Sobotkovo rozhodnutí sdělil, že další krok je na hnutí ANO. Lidovečtí představitelé předtím dávali najevo, že nemají vůči Schillerové výhrady, rozhodnutí ale nechávali na premiérovi.

Pravicová opozice Sobotkovo rozhodnutí chápe. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska ale skutečnou změnu na ministerstvu financí nemůže přinést nikdo, koho nominuje hnutí ANO. Předseda ODS Petr Fiala podotkl, že vládní krize zjevně k žádnému řešení nespěje, a znovu se vyslovil pro vypsání předčasných voleb.

Průběh vyjednávání o novém ministrovi financí dnes kritizovala Asociace malých a středních podniků. Podle ní má situace negativní dopad na podnikovou sféru, protože panují nejasnosti o rozpočtu na příští rok i o parametrech zákona o dani z příjmu.

Čtěte více: Agónie pokračuje. Sobotka odmítl Schillerovou, Babiš mluví o skandálu