Prezident Bolívie Morales: 'Léčil jsem se vlastní močí.'

Prezident Bolívie Morales: 'Léčil jsem se vlastní močí.'
Evo Morales s věncem koky kolem krku Foto: humanrightsfoundation.org
Svět

Echo24

Bolivijský prezident Evo Morales není jen propagátorem žvýkání koky, ale projevil se rovněž jako zastánce alternativní medicíny, když hájil léčebné pití moči. Morales podle agentury AFP přiznal, že v minulosti svou moč sám požíval. 

Morales slova o urinální terapii pronesl na lékařské konferenci ve středobolivijském městě Cochabamba, kde lékařům navrhl, že by měli moderní vědecký přístup kombinovat s poznatky tradiční indiánské medicíny. „Vyrůstal jsem ve vsi, kde byly základem pro léčbu kašle (rostliny) lampaya a wira-wira, a také, a není lehké to říci, moč. Když mi nějaký doktor řekl, pijte moč, je to dobré, uzdravil jsem se díky pití moči, to byla moje medicína,“ propagoval alternativní způsob léčby čtyřiapadesátiletý prezident. 

Jako vůbec první domorodá hlava Bolívie vyrůstal Morales pocházející z kmene Aymarů v chudém horském kraji departmentu Oruro, kde má indiánská menšina výrazné zastoupení. Po svém nástupu do úřadu proslul jako propagátor tradičního indiánského způsobu života včetně pěstování a užívání koky, kterou po jeho snaze začala Bolívii tolerovat i OSN. 

Zastánci urinoterapie poukazují na fakt, že v moči jsou přítomny látky užitečné pro lidské tělo, které mohou mít při požívání efekt podobný homeopatikům. Vědci a převážná část lékařů tuto metodu považují za zcela pomýlenou.