Ahmad abú Chattála, nevzdělaný útočník z Benghází

NOČNÍ MŮRA CLINTONOVÉ

Ahmad abú Chattála, nevzdělaný útočník z BengházíPROFIL 1
Svět
Tereza Vilímová
Sdílet:

V New Yorku právě probíhá soud s jedním z nejproslulejších islamistických velitelů v Libyi. Ahmad abú Chattála má podle USA na svědomí útok na americký konzulát v Benghází, při němž zemřeli čtyři lidé včetně amerického velvyslance Johna Christophera Stevense. Chattála při prvním slyšení v sobotu vinu popřel.

V noci 11. září 2012 islamistické milice zaútočily na americkou diplomatickou misi ve městě Benghází. Chaotický útok vyústil v požár a také ve smrt amerického velvyslance Johna Christophera Stevense a třech dalších lidí. Podle svědků byl při útoku Chattála přítomný a dával rozkazy.

Zajetí Chattála dne 15. června letošního roku bylo pro USA velkým vítězstvím, píše The Washington Post. Do USA ho přivezla americká válečná loď. Libyjští představitelé ale žádali opakovaně o jeho vydání. Chtěli ho soudit sami.

Kdo je Ahmad abú Chattála?

„Je upřímný, ale velmi nevzdělaný. Nemyslím si, že je duševně 100 % v pořádku,“ řekl o něm pro International New York Times (INYT) šejk Mohamed Abu Sidra, s kterým Chattála strávil několik let ve vězení.

Přibližně 43letý Ahmad abú Chattála strávil od svých 18 let většinu života ve vězení za účast v hnutí proti Muammaru Kaddáfímu. Reportérům Reuters řekl, že nikdy nechodil na univerzitu, nikdy neopustil svoji zemi a nikdy se neoženil.

Vždy byl otevřeně nepřátelský vůči USA a zastával názor, že muslimové a křesťané jsou „uzavření“ v nepřekonatelné náboženské válce. „Vždy je tu nepřátelství mezi náboženstvími,“ řekl v rozhovoru pro INYT. „To je podstata náboženství.“ Také prohlásil, že vinu za teroristické útoky z 11. září 2001 nese americká zahraniční politika. Chattála zůstal vzdáleným obdivovatelem Usámi bin Ládina a dalších vůdců al-Káidy. Spojení s ní však odmítají i americké úřady.

I podle jeho přátel, vystupuje Chattála jako nevyzpytatelný a extremistický. „Dokonce i ve vězení byl vždycky sám,“ vyprávěl Sidra. „Vždycky jsem se sám sebe ptal, jak se mohl stát vůdcem?“

Když začalo v únoru 2011 povstání proti Kaddáfímu, Chattála se po mnoha letech ve vězení stal atraktivním. Vytvořil milici Obeida Ibn Al Jarra, která se stala brzy známou po celém Benghází. Skupina se např. rozhodla „zatknout“ a vyšetřovat povstaleckého velitele, generála Abdela Fataha Júnise, který se stal partnerem pro NATO. Celou noc ho věznili a ráno bylo na silnici nalezeno jeho tělo prošpikované kulkami. V Benghází se Chattála podle INYT začali lidé brzo bát.

Před útokem na americkou misi pracoval jako stavební dělník. Lidé, kteří s ním pracovali, ho podle The Washington Post popisovali jako výstředního, ale přátelského.

Poté, co Obama slíbil, že útočníky dopadne, začal Chattála opakovaně poskytovat rozhovory západním novinářům. Jednoho zahraničního zpravodaje dokonce pozval na čaj do svého skromného domu, kde žil s matkou.

Chattála je zatím držitelem mnoha tajemství, která útok v Benghází halí. Může pomoci objasnit některé otázky, které se týkají identity útočníků i motivů útoku.

V den útoku islamisté v Káhiře uspořádali demonstraci před velvyslanectvím USA na protest proti americkému videu, které mělo urážet islám. Chattála později prohlásil, že ze stejného důvodu došlo k útoku i v Benghází.

Chattála účast na útoku odmítá. Američtí představitelé ho spolu se skupinou Ansar al-Šaríja, se kterou se měl spojit, označují za hlavního strůjce. Nyní s ním v New Yorku probíhá soud.

Problém pro Obamu i Clintonovou

Američtí republikáni nicméně dle The Guardian dávali vinu za útok na americkou misi v Benghází a smrt čtyř lidí prezidentu Baracku Obamovi a tehdejší ministryni zahraničí Hillary Clintonové. Zvláště Clintonové vyčítali, že nezvládla zajistit bezpečnost amerických diplomatických pracovníků. Přestože Clintonová již ve funkci není, toto téma je stále živé. A pravděpodobně bude živé i dále, pokud se Clintonová rozhodne kandidovat v prezidentských volbách v roce 2016. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz