Macron je nadějí pro Francouze, Němce a Evropu, prohlásila Merkelová

Nový francouzský prezident

Macron je nadějí pro Francouze, Němce a Evropu, prohlásila MerkelováNOVÉ
Angela Merkelová Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Vítěz francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron je podle německé kancléřky Angely Merkelové nositelem naděje pro miliony Francouzů i mnoho lidí v Německu a v Evropě. Merkelová nepochybuje o tom, že se jí s devětatřicetiletým politikem bude dobře spolupracovat.

„Velkolepý úspěch Emmanuela Macrona mě velmi těší a už včera (v neděli) jsem mu gratulovala,“ řekla dnes Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně. „Vedl odvážnou, proevropskou volební kampaň. Je pro otevřenost světu a staví se rozhodně za sociálně-tržní hospodářství,“ poznamenala rovněž kancléřka.

Macron už avizoval, že jeho první státní návštěva povede do kancléřství v Berlíně.

Německo a Francie jsou podle Merkelové osudově spjaty, a Berlín je i proto připraven Paříž podporovat. Důležité podle ní je, jak se Macronovi bude dařit v oblastech jako je růst hospodářství, snižování nezaměstnanosti či integrace přistěhovalců.

„Vaše vítězství je vítězstvím pro silnou, jednotnou Evropu a pro francouzsko-německé přátelství,“ řekla už v neděli Merkelová telefonicky příštímu francouzskému prezidentovi, který by měl na první zahraniční cestu zavítat právě do spolkové republiky.

Macron ve druhém kole prezidentských voleb získal zhruba dvě třetiny hlasů a jasně porazil šéfku Národní fronty (FN) Marine Le Penovou.

Čtěte také: Zeman pogratuloval Macronovi a pozval ho do Česka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.