1 KORUPCE V JUSTICI

Soudce Havlín a dalších šest lidí čelí obžalobě z korupce

NOVÉ

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na sedmičlennou skupinu pro korupci v justici, konkrétně kvůli ovlivňování kauz ve prospěch pachatelů dopravních trestných činů. Instituce to dnes uvedla na svém webu bez zveřejnění jmen, z kontextu je však zřejmé, že jde o kauzu soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeje Havlína. Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými i státní zástupce František Fiala.

"Jednání obviněných je mimořádně typově závažné, kdy představitelé justice, od nichž se očekává nestranný, odborný a spravedlivý postup ve věcech, které rozhodují v rámci své pravomoci, porušovali zákonná pravidla, a tak porušili zájem státu na řádném výkonu pravomoci úředních osob, který má být v souladu s právním řádem a zájem na řádném, nestranném a zákonem obstarávání věcí obecného zájmu," napsala v tiskové zprávě vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jednotliví členové skupiny čelí obvinění z přijetí úplatku, podplacení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání. Vedle Havlína a Fialy se trestní stíhání podle médií týká také advokáta Karla Matějky a advokátního koncipienta Borise Štefla.

Havlín si údajně nechal platit například za to, aby pachatelé dopravních trestních činů nepřišli o řidičský průkaz. V souvislosti s trestním stíháním byl dočasně zbaven funkce soudce. V minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou.         


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.