Soudce Havlín a dalších šest lidí čelí obžalobě z korupce

KORUPCE V JUSTICI

Soudce Havlín a dalších šest lidí čelí obžalobě z korupceNOVÉ
Soud pro Prahu 2 Foto: FOTO: Zákupák Wikimedia Commons
1
Domov
Sdílet:

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na sedmičlennou skupinu pro korupci v justici, konkrétně kvůli ovlivňování kauz ve prospěch pachatelů dopravních trestných činů. Instituce to dnes uvedla na svém webu bez zveřejnění jmen, z kontextu je však zřejmé, že jde o kauzu soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeje Havlína. Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými i státní zástupce František Fiala.

"Jednání obviněných je mimořádně typově závažné, kdy představitelé justice, od nichž se očekává nestranný, odborný a spravedlivý postup ve věcech, které rozhodují v rámci své pravomoci, porušovali zákonná pravidla, a tak porušili zájem státu na řádném výkonu pravomoci úředních osob, který má být v souladu s právním řádem a zájem na řádném, nestranném a zákonem obstarávání věcí obecného zájmu," napsala v tiskové zprávě vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jednotliví členové skupiny čelí obvinění z přijetí úplatku, podplacení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání. Vedle Havlína a Fialy se trestní stíhání podle médií týká také advokáta Karla Matějky a advokátního koncipienta Borise Štefla.

Havlín si údajně nechal platit například za to, aby pachatelé dopravních trestních činů nepřišli o řidičský průkaz. V souvislosti s trestním stíháním byl dočasně zbaven funkce soudce. V minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou.         

Sdílet:

Hlavní zprávy

K čemu je dobrý hokej

EDITORIAL

Finálový zápas mistrovství světa v hokeji připoutal k obrazovkám 3,74 milionu diváků, zaplnil hospody a řadu veřejných míst. Po dlouhé době se nějaká událost ...

00:01