1

Jsou tendry EU zmanipulované? Tenhle asi jo

Většinou svým klientům tvrdím, že EU tendry nejsou zmanipulované. Většinou nejsou. Ale tohle je opravdu divné.

Unijní agentura “European Training Foundation (ETF), která od roku 1994 sídlí v italském Turíně, vypsala před pár týdny tendr na grafický design a tisk. Jeden z mých českých klientů o něj měl zájem a tak jsem zjišoval, proč vlastně. Bylo to prosté: minulý čtyřletý rámcový kontrakt už vypršel a ETF potřebuje nového dodavatele.

Tím dosavadním dodavatelem byla organizace “International Training Centre of the International Labour Organization”. To bylo, pravda, trochu nezvyklé. ILO je agentura Organizace spojených národů, která se zabývá “pracovní problematikou”. Takže zakázku pro agenturu ETF fakticky vykonávala mezinárodní organizace (protože International Training Centre je nedílnou součástí ILO, nejde o jiný právní subjekt).

Ještě divnější ale bylo, že v oznámení aktuální tendru bylo v kolonce “Smí se o zakázku hlásit mezinárodní organizace” zaškrtnuto “NO”. Nesmí. Takže v ILO mají smůlu, říkal jsem si.

Úplně pro jistotu jsem do ETF poslal otázku: “Podle zadání se do tendru nesmějí hlásit mezinárodní organizace. Znamená to tedy, že vás současný dodavatel grafický služeb, Mezinárodní školící středisko ILO, je ze soutěže vyloučen?”.

Odpověď nepřišla žádná, ale v sobotu 31. ledna se v Úředním věstníku EU objevilo toto nenápadné oznámení:

Dodatečné oznámení k zadání tendru ETF “Provision of layout…” -

místo:

II.1.5) … Intergovernmental organisations may not participate in this call for tender.

čtěte:

II.1.5) … … Intergovernmental organisations may participate in this call for tender.

Tak nějak začínám tušit, kdo že to ten tendr asi má vyhrát:).Bývalý novinář, evropský zpravodaj týdeníku Euro a HN. Nyní nezávislý konzultant. V Bruselu žije již sedmým rokem. Pomáhá českému byznysu monitorovat veřejné soutěže vyhlašované institucemi a agenturami EU a NATO. A vytvářet úspěšné nabídky. Provozuje web „bruselska-spojka.cz“.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.