AfD má problém. V kampani používala auto s ‚hitlerovskou‘ značkou

AfD má problém. V kampani používala auto s ‚hitlerovskou‘ značkouNOVÉ
Auto s poznávací značkou, které odkazuje na jméno Adolfa Hitlera. Foto: Foto: Facebook / Gegen die Alternative für Deutschland
Svět

Číslice odkazující na Hitlera

Echo24

Poprask v Německu vzbudilo jedno z aut, které v předvolební kampani využívala Alternativa pro Německo (AfD). Poznávací značka vozu totiž otevřeně odkazuje k vůdci nacistického Německa Adolfu Hitlerovi, informoval server deníku Berliner Morgenpost, podle něhož přitom strana opakovaně tvrdí, že její členové nemají k nacismu či fašismu blízko.

Auto nese značku L-AH-1818 a jsou v ní tedy obsaženy Hitlerovy iniciály i dvojice čísel, která odkazují na jejich pořadí v abecedě. Stejné číslo opakovaně jako kód užívají neonacisté ve spolkové republice a v Německu se jím v tomto kontextu jasně rozumí přihlášení se k Hitlerovi.

Vůz byl o víkendu k vidění během volební kampaně strany v Grünau na okraji Berlína. AfD už kvůli značce kritizovala sociální demokracie i strana Levice.

Alternativa pro Německo v reakci uvedla, že se jasně distancuje od podobných kódů pravicové scény. „Stala se chyba,“ podotkla také strana, která zpočátku hovořila o štvavé kampani levice.

Čtěte také:

Policie selhala, pořiďte si vlastní zbraně, burcuje německá AfD

Šéfka AfD doporučuje poslat nelegální migranty na ostrovy mimo EU

Související články