Estébáci kolem Babiše: napočítali jsme jich 17

Kádři z StB

Estébáci kolem Babiše: napočítali jsme jich 17TÝDENÍK ECHO 2
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Před necelým čtvrtstoletím se říkalo: v podnikání estébákům zabránit nemůžeme, jejich případný zájem o politiku přece vyřeší lustrační zákon. Dnes se vracejí do veřejného života a přesvědčují nás, že to s námi myslí dobře.

Za normalizace drtil Libor Široký nepřátele socialismu coby kapitán StB. Na začátku listopadu 1989 nastoupil do analytického útvaru. Sbíhaly se u něj všechny později zničené informace, které by pro toho, kdo by chtěl ovládat druhé, mohly mít cenu zlata. V roce 1996 přišel do Agrofertu, kde sedí na klíčové pozici předsedy dozorčí rady.

Jeho kolega, špion Jozef Kubů, strávil konec roku 1989 na školení KGB v Moskvě. Donedávna byl vlivným členem hnutí ANO, ale místo na billboardech přenechal kolegyni a další spolupracovnici Andreje Babiše Radmile Kleslové. Bývalé rozvědčici, která měla být pod falešnou identitou vysazena v zahraničí, aby hájila zájmy totalitního režimu.

Týdeník ECHO napočítal celkem 17 bývalých důstojníků či spolupracovníků StB, kteří po roce 1989 byli či stále jsou magnátovi z Agrofertu a ministrovi financí Babišovi nablízku. Na všechny média postupně už upozornila, ale ještě nikdo nedal všechna jejich jména a příběhy, doplněné o další nové informace, vedle sebe. Takové čtení totiž přináší zajímavé a nečekané souvislosti. Počet estébáků kolem Babiše je zarážející.

„Nic není černobílé. Tyhle lidi najdete za posledních 25 let kolem více důležitých postav,“ soudí o bývalých kádrech StB bývalý prokurista Agrofertu a také komunistický špion ve Vídni Jozef Kubů, který nedávno odstoupil z kandidátky hnutí ANO, protože jeho minulost příliš propírala média. S Týdeníkem ECHO krátce promluvil po telefonu.

Celý článek přináší aktuální vydání Týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov