Islámský stát se může vrátit v plné síle a znovu dobýt Sýrii, varuje agentura Pentagonu

ISIS po odchodu vojáků USA

Islámský stát se může vrátit v plné síle a znovu dobýt Sýrii, varuje agentura PentagonuNOVÉ
Svět

tk Echo24

Islámský stát by mohl znovu nabýt na síle a získat zpět teritoria v Sýrii poté, co zemi opustí američtí vojáci. Uvádí to zpráva Úřadu generálního inspektora při americkém miniterstvu obrany. Úřad si nechal zprávu vyhotovit po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky ze Sýrie, přestože Islámský stát nebyl definitivně poražen.

"Islámský stát může uskutečnit příležitostné útoky na členy stahující se americké mise a prezentovat takové události jako 'vítězství' ve svých médiích," uvádí zpráva Úřadu generálního inspektora při Pentagonu. Zpráva také potvrzuje, že "ISIS zůstává aktivní povstaleckou skupinou jak v Iráku, tak v Sýrii".

Zpráva mimo jiné i předpovídá, že by po odchodu amerických vojáků bojovníci Islámského státu mohli vzkřísit své aktivity v Sýrii během šesti až dvanácti měsíců a mohli by vybojovat zpět část území, ze kterého byli dříve vytlačeni. I nadále navíc Islámský stát láká do svých řad potenciální bojovníky z Evropy a zbytku světa.

Americký prezident Donald Trump hrozbu možného návratu Islámského státu připouští a tvrdí, že by se v takovém případě američtí vojáci do Sýrie vrátili. "Máme velmi rychlá letadla a velmi dobrá přepravní letadla. Můžeme se vrátit velice rychle a já neodcházím," řekl Trump v rozhovoru pro CBS.

Trump rozhodl o stažení amerických vojáků ze Sýrie v prosinci minulého roku. Tehdy své rozhodnutí odůvodnil tím, že Američané nad Islámským státem zvítězili. Stažení vojáků však nesl nelibě tehdejší ministr obrany James Mattis, který se následně rozhodl na svou funkci rezignovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: USA zahájily stahování svých jednotek ze Sýrie

Stahování vojáků ze Sýrie ještě potrvá, míní Trump. USA chtějí dál chránit spřízněné Kurdy