Ruská propaganda sílí: NATO odstartovalo válečné hry

RUSKÁ PROPAGANDA

Ruská propaganda sílí: NATO odstartovalo válečné hryNOVÉ
Rakety údajně mířící na Ukrajinu Foto: www.misantrop.info
2
Svět

vb Echo24

Zatímco cvičení několikatisícových armád NATO v Pobaltí je „startování válečných her“, cvičení desetitisícových armád Moskvy „od Kaliningradu po Sachalin“ prochází bez povšimnutí. A už vůbec nepřispívá ke zvyšování napětí. Aspoň tak to prezentuje ruská propaganda, která se snaží ospravedlnit agresivní kroky Kremlu.

Ruská federace před rokem anektovala ukrajinský Krym a poté významně podporovala i separatisty v okolí Donbasu. Přesto to mají být USA, kdo údajně chce rozpoutat válku v Evropě. „NATO provádí širokou škálu válečných her v Pobaltí a vytváří vojenskou linii napříč východní Evropou,“ píše se na ruském serveru RT.com. RT přitom není médiem bez vlivu – jde o zpravodajský kanál přímo placený Kremlem, který vysílá 24 hodin denně v angličtině, arabštině, ruštině a španělštině a ve Spojených státech je dokonce druhou nejsledovanější zahraniční zpravodajskou stanicí po BBC.

Rusko v průběhu tohoto týdne oznámilo, že provede rozsáhlá vojenská cvičení v Baltském a Černém moři, v Arktidě a na Dálném východě. Už teď provádí namátkovou kontrolu vojska, která se týká 76 000 vojáků, 10 000 vozidel, 65 lodí a 200 letadel a vrtulníků. Tato cvičení jsou ovšem podle ruských sdělovacích prostředků naprosto neškodná a nijak nepřispívají ke zvyšování napětí. 

Čtěte také: Mohutné manévry ruské armády. Cvičí na Baltu, Povolží i Čečensku 

Česká mutace ruského serveru Sputniknews.som zase v článku, který vychází z údajně nezávislého amerického listu CounterPunch, varuje čtenáře před údajnými zákulisními plány Spojených států na rozdělení světa a rozpoutání války v Evropě. „Amerika je přesvědčena o tom, že má historické právo vládnout světu. Situace na Ukrajině tedy nemá nic společného ani s demokracií, ani s nezávislostí a ani s tzv. ruskou agresí. USA se jednoduše snaží o oddálení úpadku vlastní ekonomiky,“ uvádí.

Čtěte také: Moskevská mystifikace: tisíc lidí v Praze odmítlo válku s Ruskem

Sputniknews dále tvrdí, že se Američané  snaží zabránit integraci Evropské unie a Ruska, která by mohla ohrozit jejich světovou hegemonii. „Pro Ameriku je rozdělení Evropy a Asie životně důležité. Kvůli tomu vytváří nárazníkovou zónu od Baltu do Černého moře, která se současně stane předmostím pro její budoucí agresi,“ uvádí.

Snaha Kremlu a jeho příznivců vnutit veřejnému mínění ten „správný pohled na věc“, působí místy až komicky. Příkladem toho může být fotka vlaku plného jakýchsi raket, kterou podle doprovodného komentáře pořídil starší zaměstnanec drah na nádraží v Ostravě. Vlak měl podle něj směřovat na Ukrajinu a fotka měla dokazovat tajné dodávky zbraní ze strany Západu.

Fotku i s komentářem jako zaručeně autentickou sdílela proruská facebooková skupina „STOP mediální manipulaci“ a minulý týden i skupina „Česko – Slovensko – Ruského přátelství Slovans“ na ruské sociální síti VKontakte. V obou případech se okolo „tajných dodávek zbraní“ strhla vášnivá debata a diskutující spílali „západním imperialistům“.

Nakonec se ovšem ukázalo, že fotka nebyla pořízena na nádraží v Ostravě, ale s nejvyšší pravděpodobností na nádraží v ruském Jekatěrinburgu. Upozornil na to například server Misantrop. Podle něj se jedná o letecké rakety Ch-22, které jsou určeny pro ruské bombardéry TU-22M. Raketám na fotce chybí křídla a pravděpodobně jsou určeny k likvidaci.

Tatáž fotografie přitom koluje po internetových stránkách a diskusních fórech přinejmenším už několik měsíců a v minulosti se objevila s nejrůznějšími doprovodnými komentáři. 

Čtěte také: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

Západ neumí na Rusko reagovat. Kdo přežije?