Odposlouchávali estébáky. Až teď je Poláci přijali
Bojující Solidarita
Ostatní žili ve strachu z estébáckých odposlechů, ale oni estébáky sami odposlouchávali. Když byl v roce 1981 v Polsku vyhlášen výjimečný stav, dokázala jen malá část hnutí Solidarita účinně čelit režimu odbojovou činností, v níž navázala na tradice podzemní Zemské armády z druhé světové války. Svou knihu o Bojující Solidaritě představil v Praze známý polský novinář Igor Janke, který připomněl, že někdejší radikálové stojící 25 let mimo “hlavní proud” se dočkali rehabilitace až nyní, v době nástupu nové konzervativní vlády.
V televizní debatě během předvolební kampaně převrátil stůl. Psal se rok 1990 a Kornel Morawiecki, zakladatel Bojující Solidarity, tím chtěl symbolicky vyjádřit svůj odpor ke “kulatým stolům”, u nichž v době pádu reálného socialismu vyjednávali komunisté s opozicí.
Profesor matematiky na vratislavské univerzitě Morawiecki ale nezískal potřebných sto tisíc podpisů, aby se mohl zúčastnit voleb, v nichž později zvítězil předák “umírněné” Solidarity Lech Walesa. Teprve loni, ve svých 74 letech, se stal Morawiecki poslancem polského Sejmu, do nějž kandidoval ve sdružení rockera Pawla Kukize. Syn Morawieckého Mateusz nastoupil coby ministr do vlády pravicové strany Právo a spravedlnost.
Jako vřed a výčitka svědomí
“O Kornelu Morawieckém se 25 let moc nemluvilo a pokud ano, tak spíše jako o bláznu,” řekl někdejší šéfredaktor polské tiskové agentury PAP a vedoucí politický redaktor deníku Rzeczpospolita Igor Janke, který v Praze představil svou knihu Tvrz, “mayovku z východního bloku,” popisující dramatickou historii Bojující Solidarity. “Svobodné Polsko tyto lidi po roce 1990 neakceptovalo, protože odmítali dohodu s komunisty. I já jsem lidi z BS původně vnímal jako příliš radikální, jako vřed a výčitku svědomí,” uvedl Janke při čtvrteční prezentaci v pražské Knihovně Václava Havla.
Diskuse po představení knihy přešla k vysvětlování a obhajobě kroků současné polské vlády, které ostře kritizuje nejen opozice, ale i představitelé EU. “Teprve teď začala v Polsku změna, která se zastavila v půli cesty. Historie se dosud vyprávěla jen podmiňovacím způsobem,” prohlásil Andrzej Kisielewicz, jeden z bývalých členů BS, který se pražské besedy rovněž účastnil. Podle něj v Polsku dosud nebyly dostatečně reflektovány zločiny komunismu.
“Ano, elity jsou v Polsku rozdělené a novináři jsou v tom nejhorší součástí těch elit,” komentoval Igor Janke současnou společenskou atmosféru ve své vlasti. Podle něj je nyní v Polsku navzdory kritice kvůli výměně vedení veřejnoprávní televize “větší pluralita v médiích, i když se v nich objevují názory, na něž nejsme ve veřejném prostoru hrdi.”