České soudce čeká velký test: spletenec Oleo
Poprvé u soudu stane i Rittig
Tento týden ve středu se před Městským soudem v Praze začne projednávat případ, který ukáže, jak je justice schopná hledat spravedlnost v nejnáročnějších, nejcitlivějších a nejspletitějších případech na hraně byznysu, politiky a bezpečnostních složek. V tom příběhu jde podstatně o víc, než se na první pohled zdá a než bude většinou médií ve veřejné debatě servírováno. Pozornost upoutá tím, že v něm poprvé v trestní kauze stane před soudem politický podnikatel Ivo Rittig, obžalovaný z toho, že se podílel na vytažení 20 milionů korun z firmy Oleo Chemical.
Spletenec příběhu kolem této firmy je ale podstatně hlubší a složitější. Točí se kolem miliardového byznysu s biopalivy a figurují v něm ti, kdo sehráli klíčovou roli při obratu České republiky od liberální demokracie západního typu k východní oligarchii. Ministr financí a aktuálně nejpopulárnější politik v zemi Andrej Babiš. Bývalý šéf rozvědky Karel Randák, který pro něj svého času pracoval. Miliardář Karel Janeček, jehož Nadační fond proti korupci vyšlapal Babišovi cestu k moci. Marek Foglar, pravá ruka šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty, který se svého času s Babišem intenzivně scházel. Jindřich Vařeka mladší, příbramský starosta za Babišovo hnutí ANO. V jiných případech, jako byla třeba razie na Úřadu vlády nebo nedávný zásah v Olomouci, byly do jednoho slepence podivně uměle pospojovány případy, které souvisely jen tím, že si jejich aktéři mezi sebou zatelefonovali. Několik trestních, obchodních, insolvenčních a správních sporů kolem Oleo Chemical by si sloučení do jednoho případu zasloužilo. Souvislosti jsou totiž v tomto příběhu mimořádně důležité. Uvidíte z nich, že role Ivo Rittiga je vedlejší.
Oleo Chemical je výjimečná firma. Jako jediná v České republice umí udělat biopaliva druhé generace, která se vyrábějí z nikoliv pro tento účel speciálně pěstovaných surovin, jako je řepka, ale z odpadu. V případě Olea z tuku mrtvých zvířat dovezeného z kafilerií. Ta mají v Evropě budoucnost – na rozdíl od biopaliv první generace, na něž dnes už mají faktický monopol Babišovy firmy Preol, Primagra a Ethanol Energy.
Celý článek najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo – buď v tištěné, anebo zde v elektronické verzi časopisu.