1 Poprvé u soudu stane i Rittig

České soudce čeká velký test: spletenec Oleo

TÝDENÍK ECHO

Témata: , , ,

Tento týden ve středu se před Městským soudem v Praze začne projednávat případ, který ukáže, jak je justice schopná hledat spravedlnost v nejnáročnějších, nejcitlivějších a nejspletitějších případech na hraně byznysu, politiky a bezpečnostních složek. V tom příběhu jde podstatně o víc, než se na první pohled zdá a než bude většinou médií ve veřejné debatě servírováno. Pozornost upoutá tím, že v něm poprvé v trestní kauze stane před soudem politický podnikatel Ivo Rittig, obžalovaný z toho, že se podílel na vytažení 20 milionů korun z firmy Oleo Chemical.

Spletenec příběhu kolem této firmy je ale podstatně hlubší a složitější. Točí se kolem miliardového byznysu s biopalivy a figurují v něm ti, kdo sehráli klíčovou roli při obratu České republiky od liberální demokracie západního typu k východní oligarchii. Ministr financí a aktuálně nejpopulárnější politik v zemi Andrej Babiš. Bývalý šéf rozvědky Karel Randák, který pro něj svého času pracoval. Miliardář Karel Janeček, jehož Nadační fond proti korupci vyšlapal Babišovi cestu k moci. Marek Foglar, pravá ruka šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty, který se svého času s Babišem intenzivně scházel. Jindřich Vařeka mladší, příbramský starosta za Babišovo hnutí ANO. V jiných případech, jako byla třeba razie na Úřadu vlády nebo nedávný zásah v Olomouci, byly do jednoho slepence podivně uměle pospojovány případy, které souvisely jen tím, že si jejich aktéři mezi sebou zatelefonovali. Několik trestních, obchodních, insolvenčních a správních sporů kolem Oleo Chemical by si sloučení do jednoho případu zasloužilo. Souvislosti jsou totiž v tomto příběhu mimořádně důležité. Uvidíte z nich, že role Ivo Rittiga je vedlejší.

Oleo Chemical je výjimečná firma. Jako jediná v České republice umí udělat biopaliva druhé generace, která se vyrábějí z nikoliv pro tento účel speciálně pěstovaných surovin, jako je řepka, ale z odpadu. V případě Olea z tuku mrtvých zvířat dovezeného z kafilerií. Ta mají v Evropě budoucnost – na rozdíl od biopaliv první generace, na něž dnes už mají faktický monopol Babišovy firmy Preol, Primagra a Ethanol Energy.

Celý článek najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo – buď v tištěné, anebo zde v elektronické verzi časopisu.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.