Šéf Pirátů: Vláda je fascinovaná daty, Babiš by měl prodat média

Strach z orwellovského světa

Šéf Pirátů: Vláda je fascinovaná daty, Babiš by měl prodat médiaROZHOVOR 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Nechci se probudit do orwellovského světa jen proto, že stát plošně sbírá data a přitom s nimi neumí pracovat, říká v rozhovoru pro deník ECHO24.cz staronový šéf České pirátské strany Ivan Bartoš. Podle něj je snaha vlády vytvářet neustále nové registry nebezpečná, stejně jako střet zájmů vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), který by se měl vzdát médií. Do nadcházejících krajských voleb jde Bartoš s jasným cílem: mít pirátské zastupitele ve čtyřech krajích a alespoň jednoho senátora.

Proč jste se rozhodl vrátit do čela Pirátů? Když jste v roce 2014 odcházel, mluvil jste o únavě a o sporech ve straně, které se vám nepodařilo vyřešit. Co se změnilo?

Republikovému předsednictvu by vypršel mandát v době krajských voleb, a proto se konsensuálně dohodlo rezignovat. Přepřahat v té době by nebylo moudré. Piráti se za ty dva roky značně posunuli díky praktické politice v městských zastupitelstvech. Výbornou práci odvedl dosavadní předseda Lukáš Černohorský, strana je rozhodně v lepší formě než před dvěma lety. I u mě se udály změny k lepšímu. Oženil jsem se, přestěhoval, změnil práci, osobně jsem se konsolidoval. Z veřejného prostoru jsem navíc nikdy nezmizel. Teď je přede mnou úkol provést stranu celým tím procesem krajských voleb a poté i voleb do sněmovny v roce 2017.

Situace ve straně je konsolidovaná? Už mezi sebou nesoupeří aktivistická a politická větev, jak tomu bylo dříve? Co chcete Pirátům dát vy osobně?

Myslím, že dnes je to ve straně mnohem více ustálené. Zestárli jsme, ukotvili se. Chápeme, jak důležité je hledat většinový konsenzus. I já sám jsem v minulosti byl možná někdy zbytečně tvrdý, hodně věcí jsem pragmaticky tlačil silou. V demokracii ani ve straně není cílem někoho válcovat většinou. Ten, jehož názor na věc třeba v hlasování neuspěje, by se neměl stávat automaticky opozicí, a pokud se jedná ještě o stejné těleso, logicky je třeba hledat takové řešení, aby byli stále zapojení i ti, kteří s něčím nesouhlasili. Pochopili jsme, že abychom uspěli, musíme fungovat jako tým. Sám sebe pak považuji za mediálně poměrně zdatného. Chci k nám přitáhnout pozornost, a chci lidi i trochu pobavit. V tom vždy byla naše síla, že se s tím moc nemažeme.

Co budete považovat za úspěch v krajských volbách? Sněmovní strany chtějí hodně sázet na celostátní témata. Půjdete stejným směrem?

Pokud budu mít možnost styl pirátské kampaně výrazněji ovlivnit, jako že bych tu možnost mít měl, budu chtít vysvětlovat specifika krajské politiky. V krajských volbách nejde o referendum o vládě nebo zahraniční politice. Nejde o to, že mě zrovna naštval Sobotka nebo že je oblíbený Babiš. Chceme proto akcentovat hlavně krajská témata, klíčová bude otevřenost. Já sám za sebe považuji za úspěch mít zastupitele ve čtyřech krajích a alespoň jednoho senátora.

Ta kumulace moci je dosud nepředstavitelná, což rozhodně není žádoucí pro demokracii. Měl by vlastněná média regulérně prodat. Agrofert by se vůbec neměl účastnit veřejných zakázek v žádném rezortu. To je cena, kterou by měl Andrej Babiš zaplatit za vstup do politiky.

Jak vůbec hodnotíte současnou vládu a její snahu neustále zavádět nějaké nové registry a evidence? Funguje kontrolní hlášení, ještě letos začne platit elektronická evidence tržeb, vláda připravila registry ve zdravotnictví…

Je tu hrozně přeregistrováno a je to opravdu velký problém. Neustálá snaha vytvářet nové a nové registry je špatná už z toho důvodu, jak stát zachází s daty svých občanů a že je není schopný ochránit. Nevidím například vůbec žádný důvod k tomu, aby kdejaký úředník viděl do toho, kolik měla nějaká žena potratů a podobně. Problém je, že jsou tu mediálně eskalovaná témata, která strhávají pozornost veřejnosti, a mezitím bez většího povšimnutí procházejí podobné zákony. Já se ale nechci probudit do nějakého orwellovského světa jen proto, že stát plošně sbírá data a neumí s nimi pracovat. Vláda si to celé špatně vyložila. Plošné sledování rozhodně není řešení. Fascinace daty je ale u této vlády příznačná.

Co na druhou stranu říkáte na kauzy vládních představitelů? Často se týkají vicepremiéra Andreje Babiše. Liší se podle vás přístup veřejnosti k němu od přístupu k jiným představitelům vlády?

Liší, Andreje Babiše určitě nepoloží několikamilionová kauza bytu, rozhovor pro magazín nebo nevěra, jak tomu bylo dříve. V tomto ohledu je vláda sice stabilnější, ale není to tím, že by byla lepší. Babiš je nejsilnější politik v zemi a je nejsilnější díky tomu, jak obrovský byznys za sebou má. Ta kumulace moci je dosud nepředstavitelná, což rozhodně není žádoucí pro demokracii. Měl by vlastněná média regulérně prodat. Agrofert by se vůbec neměl účastnit veřejných zakázek v žádném rezortu. To je cena, kterou by měl Andrej Babiš zaplatit za vstup do politiky. To se ale nestalo a on je tak v permanentním střetu zájmů. Koho pak může překvapit kauza Čapího hnízda? Na druhou stranu mi vadí ty úpravy, které se ho teď snaží omezit. Připadá mi to jako těžký populismus. Každý věděl, s čím do politiky jde. A přesto ho lidé zvolili.

Čtěte také: Předsedou Pirátů se po dvou letech stal znovu Ivan Bartoš

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články