Uherský Brod se zalekl džihádu. Zrušil vánoční trhy

TERORISTÉ NA SLOVÁCKU?

Uherský Brod se zalekl džihádu. Zrušil vánoční trhyNOVÉ
Vyklizené Masarykovo náměstí v Uherském Brodě. Foto: Reprofoto: www.ub.cz
1
Domov

vb Echo24

Přestože řada Čechů – a zřejmě ani teroristé – pořádně neví, kde leží Uherský Brod, vedení jihomoravského města nenechává nic náhodě. V reakci na masakr v Berlíně totiž tamní radnice zrušila místní vánoční trhy. Bezpečnost na vánočních trzích ale posilují i další menší česká a moravská města, například Jihlava nebo Třebíč.

Ke zrušení vánočních trhů prý vedení města přikročilo po konzultaci s policií. „V souvislosti s teroristickým útokem v Berlíně, přijatými bezpečnostními opatřeními a na základě doporučení Policie ČR, bude do odvolání zrušen stánkový prodej na Masarykově náměstí v Uherském Brodě,“ uvádí se na stránkách města.

Vedení města rovněž posílilo hlídky státní a městské policie na místech, kde se předpokládá pohyb většího počtu lidí. Přistoupilo také k instalaci betonových zábran na cestách vedoucích k náměstí. Na zrušení vánočních trhů jako první upozornila redakce místního Deníku.

Zrušení trhů v Uherském Brodě rozproudilo živou debatu. Kromě řady lidí na sociálních sítí ho komentoval například europoslanec Jaromír Štětina. „Je to pro islamistické radikály vítězství. Netušil jsem, ze se nechají uherskobrodští tak snadno porazit. V Bruselu a ve Štrasburku, kde mají v živé paměti teror islamistů jedou vánoční trhy naplno,“ napsal na Facebook.

Vysočina je na teroristy připravená

Bezpečnostní opatření ale posílila i další menší města, která se z laického pohledu nejeví jako potenciální cíl teroristického útoku – například Jihlava, Třebíč nebo Havlíčkův Brod. Ve městech došlo stejně jako v Uherském Brodě k posílení policejních hlídek nebo k instalaci betonových zábran poblíž centrálních náměstí.

„Hlídkujeme na autobusových či vlakových nádražích, ve velkých obchodních a nákupních centrech a v dalších místech, kde se soustřeďuje vyšší počet lidí. V rámci preventivních opatření spolupracují policisté také se strážníky, kdy společně monitorují vytipované lokality a riziková a exponovaná místa,“ uvedl krajský policejní ředitel Radek Malíř.

Betonové zábrany instalovali podle pokynů policie pracovníci organizací daných měst. „V některých případech mohou být v dalších dnech technické zábrany ještě doplněny stojícími vozidly Hasičského záchranného sboru a Policie České republiky,“ uvedla mluvčí.

Situaci, kterou řeší v Německu, podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD) není možné přehlížet. „Byl bych rád, kdyby veřejnost vnímala aktuálně přijatá zvýšená bezpečnostní opatření v Kraji Vysočina klidně a tolerantně,“ uvedl Běhounek podle ČTK.

Policie po celé republice rozmístěním zátarasů a dalšími opatřeními reaguje na pondělní teroristický útok na vánoční trh v západní části berlínského centra. Do davu lidí tam vjel nákladní vůz. Při útoku zemřelo 12 lidí, dalších zhruba pět desítek je zraněných.

Čtěte také: Amri na internetu komunikoval s IS a zjišťoval, jak připravit výbušniny

Vánoční trh v Brně chrání cisterna i betonové zátarasy