Prostě budeme vládnout s lidmi od kmotrů, kteří zdevastovali Prahu

Komentáře

Lenka Zlámalová

Předseda klubu pražských zastupitelů sociální demokracie a vyjednavač metropolitní koalice s ANO a Trojkoalicí má ve středu soud. Bude rozhodovat, jestli se Karel Březina před lety dopustil v Dopravním podniku podvodu. Za něj byl letos v dubnu zatím nepravomocně odsouzen k roční podmínce. Teď jde před odvolací soud. Až do jeho verdiktu je samozřejmě považován za nevinného.

Pokud bude osvobozen, stane se nejspíš náměstkem primátorky Adriany Krnáčové, zodpovědným za dopravu. To je přesně místo, kde se rozhoduje o miliardových investicích. Babišovo hnutí začne vládnout hlavnímu městu „s lidmi od kmotrů, kteří zničili Prahu“.

Karel Březina je ve svých dvaačtyřiceti letech matadorem pražské politiky. Když se Andrej Babiš při skládání Sobotkovy vlády vzepřel politickým náměstkům, vzpíral se instalaci Karla Březiny. "Petr Hulinský jako náměstek pro sport na školství nebo Karel Březina na obraně. Vždyť tito lidé z pražské organizace ČSSD společně s bandou Bém, Janoušek, Hrdlička finančně zničili město Praha. Oni se podíleli na devastaci Prahy,“ postěžoval si Babiš koncem ledna v  Mladé Frontě Dnes. Deník Blesk, který už v té době začínal Babiše adorovat, uvedl zprávu titulkem: „Válka Babiš vs. Sobotka! Za náměstky nám nutí lidi od kmotrů, říká šéf ANO“

Necelý měsíc předtím přináší Blesk fotodokumentaci z předsilvestrovské oslavy v baru ve Špindlerově mlýně. Karel Březina slaví s expremiérem Mirkem Topolánkem a Blesk jako vždy speciálně zdůrazňuje i přítomnost kmotra Tomáše Hrdličky (Rittig má rád teplo, do Špindlu nejezdí). Podobných výjevů ze společenského života Karla Březiny se najde víc.

Presumptivní primátorka Adriana Krnáčová se chystá čistit Prahu s lidmi, které její stranický šéf roky označuje za epicentrum korupčního Matrixu. Když jsou Krnáčová a Babiš přitlačeni to vysvětlit, začnou se školácky zaplétat. Primátorka odbývá dotazy na Březinu tím, že „jednáme zatím o programu, ne o jménech:“  Ano, vyjednává o něm s Karlem Březinou.

Andrej Babiš je ještě komičtější, když před deseti dny v rozhovoru pro Aktuálně tvrdí, že vůbec neví, že by byl Březina zvolen. „Kritizoval jsem plno lidí, nevím, že pan Březina kandidoval, skutečně to takhle nesleduju. Je to záležitost vyjednávacího týmu a my těžko můžeme diktovat potenciálním partnerům, koho mají nebo nemají nominovat.“ Pak rovnou kývne, že ano, Březina „se zčásti podílel na devastaci Prahy“.

Z tvrdého rozporu mezi babišovskými příběhy a činy už se stává zavedená značka. Připomeňme jen nejkřiklavější případy z posledních dní. Předseda ANO stále dokola vykládá, jak pravicové vlády udusily ekonomiku tím, že neinvestovaly a utrácely za provoz. Pak předloží rozpočet, kde dá na investice o 26,7 miliardy korun méně než Nečasova vláda ve svém posledním rozpočtu na rok 2013, kdy byla země v recesi. Na provozních výdajích utrácí o 72,1 miliardy víc než v posledním rozpočtu pravicové vlády. Platy státních zaměstnanců jsou samozřejmě součástí provozních výdajů.

Dalším příkladem jsou řeči o lákání investorů. Faktem je, že svými změnami v Českém Aeroholdingu Babiš fakticky vyštval Korean Air. Ti si stěžovali svým diplomatům, což nemůže nemít dopad na chuť dalších korejských firem. Korea je druhý největší investor v zemi. A jak správně připomíná ministr průmyslu Jan Mládek při instalaci nového šéfa CzechInvestu (nemá za sebou žádnou oslnivou manažerskou kariéru, zato už stihl naskočit na komunální kandidátku ANO v Mníšku pod Brdy, z níž se na posledních chvíli stáhl), největší investice přišly právě ze Soulu.

Jak dlouho se nechají voliči takhle průhledně ohlupovat? Adriana Krnáčová nemá Babišovo charisma ani schopnost se vymlouvat, takže v Praze může bublina splasknout nejrychleji.