V Mnichově vandalové poničili Banderův hrob

Útok na ukrajinského nacionalistu

V Mnichově vandalové poničili Banderův hrobAKTUALIZOVÁNO 3
Svět

Echo24

V Mnichově někdo poničil hrob ukrajinského nacionálního vůdce Stepana Bandery. Na své facebookvé stránce to v neděli oznámil historik banderovského hnutí, ukrajinský nacionalista Viktor Rog. Podle jeho slov mu tuto informaci z místa události po telefonu sdělil Banderův zeť Andrej Kucan.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin podle tweetu zpravodaje BBC Daniela Stanforda uvedl, že neznámí vandalové odlomili z náhrobku kříž a začali hrob vykopávat.

Mnichovská policie později tuto verzi zmírnila – nešlo prý o vykopání hrobu. Podle policie pachatelé urazili asi 180 centimetrů vysoký mramorový kříž a odhodili ho vedle pomníku, odkopali také část zeminy a zničili vázy na květiny. 

Ukrajinský ministr Pavlo Klimkin chtěl na plánované večerní schůzce v Berlíně požádat svého německého kolegu Franka-Waltera Steinmeiera o to, aby německé orgány věnovaly vyšetření události mimořádnou pozornost.

Na mnichovském hřbitově už byl ukrajinský konzul i Banderovi příbuzní, čin vyšetřuje kriminální policie, uvedl server tz.de. 

 

 

Stepan Bandera  (1909-1959) byl od roku 1929 členem Organizace ukrajinských nacionalistů, která bojovala za ukrajinskou samostatnost. Pro západní Ukrajinu je ikonou, pro východní symbolem zla. Na území, kterému Bandera velel, byly metodou prosazování nezávislosti mimo jiné i teroristické akce a atentáty na představitele Polska.

Po napadení Sovětského svazu Německem se pokusili ukrajinští nacionalisté vedení Banderou využít situace a 30. června 1941 ve Lvově vyhlásili samostatný ukrajinský stát s premiérem Jaroslavem Steckem. Bandera byl následně vězněn v koncentračním táboře Sachsenhausen a propuštěn byl až na podzim 1944, kdy se jej Němci snažili získat pro spolupráci. Po 2. světové válce uprchl na Západ, ale nakonec si ho Sověti stejně našli a zabili ho. 15. října 1959 jej před jeho domem v Kreittmayrstraße zavraždil agent KGB Bohdan Stašinskij pomocí kyanidu, kterým byl Bandera zasažen do obličeje. Stalo se tak na příkaz šéfa KGB Alexandra Šelepina a Nikity Chruščova.

Bandera zemřel 15. října 1959 v Mnichově a je pochován na zdejším hřbitově Waldfriedhof.