Německo a Nizozemsko prý Ankaře slíbily, že EU přijme čtvrt milionu běženců

PŘIJÍMÁNÍ UPRCHLÍKŮ

Německo a Nizozemsko prý Ankaře slíbily, že EU přijme čtvrt milionu běžencůNOVÉ 1
Svět

Echo24

Šéfové vlád Německa a Nizozemska, Angela Merkelová a Mark Rutte, loni Ankaře slíbili, že Evropa ročně přijme z Turecka 150 000 až 250 000 syrských uprchlíků. Tvrdí to novinář listu Die Welt Robin Alexander, který o vyjednávání dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o migraci napsal knihu. Představí ji v pondělí v Berlíně.

Dohoda osmadvacítky s Ankarou schválená loni 18. března přispěla k výraznému snížení počtu syrských uprchlíků, kteří z Turecka vyrážejí do Řecka a posléze dalších zemí Evropské unie. Stanoví mimo jiné, že země EU převezmou přímo z Turecka jednoho Syřana výměnou za každého občana této země, který se nelegálně dostane do Řecka a to ho vrátí na turecké území.

Součástí dohody byl podle německého novináře Alexandera ale i příslib Merkelové a Rutteho, kteří dohodu primárně vyjednali, že Evropa ročně z Turecka přijme až 250 000 syrských uprchlíků. Alexander se přitom podle listu Die Welt odvolává na několik osob, které se vyjednávání účastnily a s nimiž hovořil během rešerší na knize „Pod tlakem – Merkelová a uprchlická politika“ (Die Getriebenen – Merkel und die Flüchtlingspolitik).

Ostatní členské země EU podle Alexandera při konečném schvalování ujednání s Tureckem o „džentlmenské dohodě“ mezi Merkelovou, Ruttem a tehdejším tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem nevěděly.

Před dohodou s Tureckem a uzavřením takzvané balkánské trasy, po které imigranti do Evropy mířily, dorazilo jen do Německa v roce 2015 téměř 900 000 běženců. Nyní jich přichází zhruba 15.000 měsíčně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Česko nepřijme uprchlíky podle kvót? Dostane obří pokutu, pohrozil komisař