‚Papežova představa společnosti už není schopna nazřít realitu‘

Týdeník Echo

‚Papežova představa společnosti už není schopna nazřít realitu‘ROZHOVOR 3
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Před dvěma týdny Evropská komise prohloubila spor, který od ledna vede s konzervativní polskou vládou. Tehdy komise rozjela „proceduru“ kvůli sporu o pět soudců polského Ústavního soudu. Jsou důvody domnívat se, že tažení komise proti Varšavě je odrazem hlubší nechuti, kterou evropský establishment s Německem v čele chová vůči polské pravici. Rozdíly se projevují hlavně v migrační krizi, dokonce i polská katolická církev má spory s „prouprchlickým“ papežem Františkem. O tom všem jsme mluvili s filozofem, překladatelem a šéfredaktorem konzervativního (ovšem na PiS nezávislého) týdeníku Do Rzeczy Pawlem Lisickým při jeho návštěvě Prahy.

Před dvěma týdny byl papež František v Krakově. Zasypaly se aspoň trochu příkopy mezi ním a většinou polské katolické církve?

Ani ne. Nicméně vzhledem k tomu, že papež je znám jako příznivec politiky otevřených hranic k migraci, jeho výroky na dané téma během návštěvy Polska byly abstraktní. Zatímco v Itálii specificky mluví o nutnosti vítat muslimskou migraci, v Polsku mluvil jen velmi obecně o nutnosti mít otevřené srdce k sousedům, být milosrdný vůči všem, kdo prchají z vlasti. To polským politikům umožnilo interpretovat papežova slova po svém. Premiérka Szydlová říkala: Ano, s tím souzníme, Polsko je otevřené lidem z Ukrajiny. Nemusíme na naší politice nic měnit.

Jakou reakci v Polsku vyvolala vražda francouzského kněze Jacquese Hamela příznivcem Islámského státu?

Poláci věří, že probíhá civilizační válka mezi islámem a křesťanstvem. Tohle byl jeden z důkazů pro pravdivost oné teze.

Naproti tomu papež František řekl, že každý den čte v italských novinách o násilí křesťanů – třeba manželů na manželkách.

To byl velmi nemoudrý výrok. Nedá se přeci zaměňovat násilí motivované radikální ideologií s takzvanou normální kriminalitou. Umí to rozlišit policie, měl by to umět rozlišit každý. Já jsem v jednom textu papeže Františka vyzval, jestli by nemohl uvést jeden jediný případ násilí, které bylo motivované katolickou ideologií.

Proč se podle vás papež zdráhá pojmenovat islamismus jako zdroj tohoto násilí?

Protože ačkoliv původem z Argentiny, je to typický evropský intelektuál, člověk žijící v představě multikulturní společnosti, který už nakonec není schopen nazřít realitu.

Celý rozhovor s polským novinářem a filozofem si můžete přečíst v Týdeníku Echo zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články