V Himálajích zahynuli dva Slováci, Čecha vrtulník zachránil

Neštěstí v Nepálu

V Himálajích zahynuli dva Slováci, Čecha vrtulník zachránilAKTUALIZOVÁNO
Svět

Echo24

Kruté chvíle zažívají horolezecké výpravy v Himálajích poté, co v úterý při mohutných sněhových bouřích spadlo ve středním Nepálu několik lavin. Nezvěstných je více než sedmdesát osob. Dva nezvěstní Slováci jsou podle nepálských úřadů mrví. Zbylí členové slovenské expedice, mezi nimiž je také jeden český skialpinista, byli ze sněhu vysvobozeni pomocí vrtulníku. 

Podle serveru Pravda.sk dva slovenští horolezci Ján Matlák a Vladimir Švancár pod lavinou zemřeli. Ostatní členové expedice byli ze sněhu vytaženi vrtulníkem a převezeni do města Pokhara. Po nezvěstných z této expedice podle serveru ve středu pátrali tři místní Šerpové, ve čtvrtek se k nim měli připojit další dva členové expedice.

„Pátrání po dvou nezvěstných horolezcích bylo ukončené, jejich těla byla nalezena, identifikována a dopravena vrtulníkem do základního tábora Dhaulagiri. … Osm členů expedice je v pořádku a nevyžadují hospitalizaci,“ potvrdil pro Pravdu Peter Susko z Ministerstva věcí Slovenské republiky. 

Slovenská expedice měla za cíl vystoupat na horu Dhaulagiri (8167 m n. m.) a sjet ji na lyžích. Expedice se účastní také český extrémní skialpinista Jiří Švihálek.

Ján Matlák byl instruktor horolezectví a skialpinismu. Lezl ve Vysokých Tatrách, Alpách i na Kavkaze. Byl vedoucí řady expedicí včetně expedice Dhaulagiri 2014. Pracoval jako dobrovolný člen Horské záchranné služby. Vladimír Švancár se účastnil řady výstupů ve Vysokých Tatrách, Alpách i Himálajích.  

„Sněží, sněží, stále sněží...stále čekáme v BC na lepší počasí :( Všichni věříme, že se počasí ještě umoudří,“ napsali členové expedice na své stránky v pondělí ze základního tábora. Jednalo se poslední zprávu.

Ve středu zasáhly oblíbenou trekingovou trasu ve středním Nepálu sněhové bouře a laviny, které jsou pro toto období netypické. Údaje o počtu mrtvých se různí, podle Reuters jich je ale potvrzeno 25. Nezvěstných zůstává podle BBC stále více než 70 horolezců. 

Jiří Švihálek je český extrémní skialpinista, který má na kontě sjezdy v Tatrách, Alpách, jihoamerickém Peru či prvosjezdy na norských Lofotech. Za sjezd severovýchodní stěny stěny Ranrapalca obdržel ocenění Výstup/sjezd roku 2013 od Českého horolezeckého svazu. 

Čtěte také: V Nepálu hledají kvůli bouři přes 70 horolezců. Chybí i dva Slováci

13 mrtvých při cestě na Everest: dosud největší tragédie