‚EU je svěrací kazajka, musí se reformovat‘

ČR po brexitu a s Trumpem v čele USA

‚EU je svěrací kazajka, musí se reformovat‘NOVÉ
Pohled do sálu... Foto: Foto: Pravý břeh
4
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Změna je tu. Spojeným státům se vrátí dominantní postavení, ale Donalda Trumpa elity Evropské unie využívají k utáhnutí šroubů evropské integrace. Brexit by byl před deseti lety nemyslitelný, dnes je to realita, jež Česku přináší starosti. Politici musí studovat Trumpovu kampaň a EU je jako svěrací kazajka. To a další padlo na první veřejné diskuzi think-tanku Pravý břeh. Odpovídal na otázky, co zvolení Trumpa a brexitu, jedněch z nejskloňovanějších pojmů nejen čtvrteční debaty, znamená pro Českou republiku. 

Pravý břeh, jenž vznikl na základě názorového webu stejného jména, navazuje na tradici pravicových think-tanků a je spojen s politologem a předsedou ODS Petrem Fialou. Na konferenci ‚Naděje na změnu? Trump, brexit a co dál‘ vystoupil ve čtvrtek v Praze právě Petr Fiala, dále politolog Stanislav Balík, exministr a bývalý velvyslanec Alexandr Vondra, diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, komentátor Echo24 Martin Weiss a ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Hynek Kmoníček.

Účastníci debaty, kterou moderoval Fiala, se v podstatě shodli, že odchod Velké Británie z Evropské unie je impulsem pro výraznou reformu EU, jinak hrozí její rozpad. Zvolení republikána Donalda Trumpa americkým prezidentem je z širšího pohledu pozitivní v tom, že vrátí Spojeným státům americkým dominantní roli na mezinárodní úrovni. Pro ČR ale vyvstává otázka, jakou roli budou země střední Evropy hrát v mocenském trojúhelníku USA, Čína, Rusko.

Trampoty s Trumpem

„Zvolení Trumpa přineslo záhadné usmíření mezi českou pravicí a levicí. Shoduje se Lubomír Zaorálek s Alexandrem Vondrou a já šifruji, kdo se mýlí,“ glosoval český politický svět po zvolení Trumpa Kmoníček, jenž cíl nového amerického prezidenta vidí v novém „dealu“ s Čínou. A kvůli takovému cíli se bude v zahraniční politice snažit o stáhnutí ruského prezidenta Vladimira Putina na svou stranu. Z českého pohledu je dle Kmoníčka třeba být na pozoru. „Trump budě dělat to, co se nedělá, protože neví, že se to nedělá. Pro mnohé lidi to budou trampoty. Budu se snažit, aby Česká republika nebyla součástí trampot,“ dodal příští velvyslanec v USA.

Vondra upozornil na riziko související s nástupem Trumpovy éry, jež spočívá v možném rozpoutání protekcionalismu ve světě. Trump totiž mimo jiné dříve avizoval, že vrátí americké firmy domů. Otázka dle bývalého velvyslance v USA je, jakým nástrojem toho chce docílit. Buď sníží daně, nebo zvedne cla. A to by byl podle Vondry problém. „Protekcionismus je přímo či nepřímo spojen s nacionalismem. Zvláště ve střetu protekcionistických mocností může nacionalismus eskalovat,“ dodal Žantovský.

Úsilí Donalda Trumpa o silnější postavení USA bude ale globálně vzato pozitivní. „Nedostatek respektu, kterému se USA těšily během Obamovy administrativy, byl na pováženou,“ zformuloval Žantovský názor, v němž se diskutující více méně shodli. V souvislosti s očekávaným Trumpovým apelem na vnitrostátní politiku je podle Žantovského nutné se rychle začít starat o českou obranyschopnost. 

Evropě bude chybět anglosaský ekonomický elán

Akce brexit vyvolá především dvě reakce, padlo dále na konferenci Pravého břehu. EU má šanci se reformovat, například jasně rozdělit, co patří na národní a co na unijní úroveň. Jinak Unii čekají další exity. Ten český ale není na pořadu dne, ujistil Fiala, podle kterého je povinností politiků pokusit se EU reformovat. „Nejjednodušší cesta, jak ji reformovat, je vrátit se od Lisabonské smlouvy ke smlouvě z Nice,“ uvedl Žantovský. Striktně nutné bude ale zachování volného obchodu s Velkou Británii.

„Britové mohou nyní otestovat, co z toho, co jim na vývoji země vadilo, bylo z EU a co z domova,“ okomentoval červnové rozhodnutí Britů opustit EU Weiss. V debatě padl názor, že brexit zlomil kletbu stále těsnější Unie. „Zdálo se, že je Unie na věčné časy a nikdo z ní nemůže odejít. To už není pravda,“ řekl Žantovský. 

Ti, co loni uspěli, vystupovali srozumitelně a jednoduše

„Všechna ta vítězství a prohry byly velmi těsné. Uspěli ale ti, již mluvili jednoduše. Lidi v zásadě politika nezajímá, tím spíš je třeba být srozumitelný," vysvětloval Balík loňské zvraty. „Nyní jsme svědky takzvaného měkkého restartu. Může přijít ale i tvrdý restart. A je na politicích, aby k tomu nedošlo,“ uzavřel.

Čtěte dále: Mayová chce po brexitu „ambiciózní“ obchodní dohodu s EU

Hrozba Trump. Skončí politika českého národního sobectví?

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články