Největší mýty o zubech: pomůže drahá pasta a tvrdé kartáčky
JAK PEČOVAT O ZUBY
„Tvrdší zubní kartáček zuby pořádně vyčistí. Žvýkat by se moc nemělo, abychom si nevytáhli plomby ze zubů. Drahá zubní pasta je základ a stejně jde hlavně o to, co člověk zdědil od svých rodičů.“ To všechno jsou mýty, které jsou mezi lidmi stále nebezpečně rozšířené. Podle zubařů se ale čisté zuby nekazí. Nejspíše strach ze zubařů, finanční zátěž, ale také tyto ‚babské rady‘ vedou k tomu, že zubním kazem trpí až 80 procent populace.
Česká stomatologická komora vydala k příležitosti pátečního Světového dne ústního zdraví seznam největších mýtů o zubech:
„Zuby se mi kazí, protože to mám v rodině.“
Zdědit zubní kaz jako nemoc nejde. Příčinou kazu je zubní plak, který se musí pravidelně odstraňovat. Dědičné mohou být návyky v ústní hygieně či stravovací návyky.
„V těhotenství se zuby kazí víc.“
Zubní kaz nevznikne bez zubního plaku, čistý zub se tedy nekazí ani v těhotenství. Tvrzení maminek, že přišly o zub, protože jim dítě v těhotenství bralo vápník, je výmluva.
„Dočasné zuby u dětí není potřeba důsledně čistit.“
Zuby malých dětí jsou ke kazu obzvlášť náchylné. Sklovina dočasných zubů je měkčí a slabší. V kombinaci s nedokonalým čištěním a nesprávnou stravou, s množstvím sladkých nápojů, to přispívá k rychlému vzniku kazů. Stav dočasných zubů výrazně ovlivňuje, jak budou vypadat ty stálé.
„Tvrdší zubní kartáček je účinnější.“
Kartáček by neměl být příliš tvrdý, aby nepoškodil dásně a po delším užívání i zubovinu kořenů s následkem odhalení krčků. Extrémně měkké kartáčky zase mají malou čisticí účinnost, nejsou vhodné pro toho, kde není ochoten čistit si zuby dvakrát denně alespoň 20 minut.
„Čím dražší zubní pasta, tím lépe.“
Cena zubní pasty není pro úspěch ústní hygieny rozhodující. Důležitý je dobrý zubní kartáček, správná technika a dostatečná doba čištění zubů. Zuby se dají vyčistit i bez zubní pasty, ale proces čištění zkracuje. Některé zubní pasty snižují citlivost krčků či vyspraví počínající mikroskopická narušení skloviny. „Je jednoznačně prokázáno, že pro prevenci zubního kazu má význam fluorid. Moje doporučení je pasta s obsahem fluoridu, na značce nezáleží,“ dodala pro ECHO24.cz zubní lékařka Hana Zallmannová.
„Žvýkačky vytahují výplně ze zubů.“
Žvýkačka vytáhne jen špatnou výplň, například prasklou, nebo pod kterou je kaz, a upozorní tak na problém. Navíc žvýkání žvýkaček bez cukru podporuje tvorbu slin, které pomáhají smýt ze zubů zbytky jídla a neutralizovat kyseliny plaku na zubech, jež poškozují zubní sklovinu.
Čtěte také: Na plomby jde 1,5 miliardy. Na prevenci jen 38 tisíc
Zubní kaz trápí až 80 procent lidí, přesto Česko nemá preventivní program zubního zdraví. Ten má například proti rakovině či onemocnění srdce a cév. V zemi s deseti miliony obyvatel zubaři ročně ošetří šest milionů kazů a zdravotní pojišťovny vydají za plomby 1,5 miliardy korun. Podle zubařů jde ale zubnímu kazu téměř ve sta procentech předejít. „Pokud by si všichni správně čistili zuby, mohly by pojišťovny peníze místo za plomby dát na prevenci a léčbu závažných onemocnění,“ uvedl na konferenci k příležitosti Světového dne ústního zdraví prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.
Jak vzniká zubní kaz
„Z toho, co sníme, si bakterie v ústech přednostně vyberou cukry, spotřebují najednou přibližně jeden gram cukru. Z tohoto množství poté spotřebují energii. To, co zbude, jsou kyseliny, které pak ničí naši sklovinu. Tak postupně vzniká zubní kaz. Pro zuby je proto zásadní rozdíl, jestli například tabulku čokolády sníme najednou a poté si ještě vyčistíte zuby, nebo si ji rozdělíme na čtverečky a ujídáme postupně celý den. Pokud sladké sníme naráz, bakterie spotřebují pouze jeden gram cukru a nestačí ‚napáchat‘ příliš mnoho škod. Naopak dostává-li se bakteriím každou půl hodinu kousek, pak každou tuto půlhodinu spotřebovávají přibližně jeden gram cukru a zbytek kyselin naleptává sklovinu průběžně celý den. Stejné je to i se sladkým pitím. Proto není vhodné popíjet průběžně sladké tekutiny,“ vysvětlila pro ECHO24.cz lékařka Hana Zallmannová.
Podle prezidenta České stomatologické komory Chrze hraje hlavní roli v péči o zdraví ústní dutiny právě odpovědný přístup k prevenci, který zahrnuje pravidelné mechanické odstraňování plaku pomocí kartáčku a pasty, zubní nitě nebo mezizubního kartáčku a doplněné ústní vodou. V mezidobí pomáhají žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím zlepšují čištění povrchu zubů.
Na osvětu o správném čištění zubů se komora zaměřuje celý tento týden. Přehled akcí je na www.sduz.cz.