1 Akce proti Rusku

Po Ukrajině vypíná ruskou televizi také Lotyšsko

Lotyšský státní orgán, v jehož pravomoci je dohled nad vysíláním televizních stanic, odebral na tři měsíce vysílací práva ruské televizi RTR. Odůvodněním tohoto rozhodnutí je válečná propaganda, informoval The World Street Journal.

Toto opatření lotyšské národní rady zabývající se masovými médii je rázným zásahem vůči ruským podporovatelům Vladimíra Putina žijícím v Pobaltské republice. Až čtvrtina lotyšských obyvatel má totiž ruskou národnost a v samotném hlavním městě, v Rize je dokonce více než polovina domácností, které mluví primárně rusky.

Zpravodajské vysílání Rossija RTR bylo v rozmezí od 2. do 17. března podrobeno analýze rady, která v něm nalezla prvky “ospravedlňování vojenské agrese vůči suverénnímu státu“. Právě tím porušila televizní stanice lotyšský zákon, který zakazuje “podněcování k válce nebo k zahájení ozbrojeného konfliktu“. Rossija RTR působící v Lotyšsku pod názvem RTR Planeta měla v březnu průměrný 6,3 procentní podíl na sledovanosti.

Postihům cíleným proti ruskojazyčným stanicím v Lotyšsku nemusí být ještě konec. Dnes byla veřejnost informována o zahájení dalšího podobného vyšetřování – tentokrát vedeného proti PBK, další z tuctu ruských televizních stanic, které v Lotyšsku vysílají. Dle údajů poskytnutých společností TNS byla březnová sledovanost PBK dokonce 10,6 %.

Kyjev pozastavil vysílání čtyř ruských stanic

Tento dočasný zákaz uvalený na vysílání ruské televize není ve světě ojedinělý. Televizní rady v Litvě a Ukrajině již podobná opatření zavedly. Soud v Kyjevě například pozastavil vysílání čtyř ruských televizních stanic a zabývat se bude i možností úplného zákazu vysílání těchto stanic v celé zemi. Moskva tvrdí, že rozhodnutí soudu je útokem proti lidským právům a demokratickým svobodám. ,,Miliony rusky hovořících obyvatel této země mají právo sledovat ruskou televizi a mít přístup k dalším ruskojazyčným médiím," prohlásil Konstantin Dolgov, zmocněnec ruské diplomacie pro lidská práva.

Lotyšskem nicméně hýbe ve spojitosti s Ruskem ještě další aféra. Tento týden lotyšské bezpečnostní orgány zahájily vyšetřování proti Taťáně Zdanokové, poslankyni Evropského parlamentu. Ta je totiž spojována s nedávno přejmenovanou politickou stranou Lotyšsko-ruská unie a proto obviněna ze spolupráce s Ruskem s cílem “podkopat Lotyšskou republiku“.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.