Don Sobotka de la Mancha

Don Sobotka de la Mancha 1
Komentáře

Petr Holub

Gratuluju korupčnímu komandu Březina–Poche–Hulinský ke zvolení oligarchie Sobotka–Pokorný–Chovanec–Růžička. Tímto tweetem komentoval Andrej Babiš výsledky víkendového sjezdu ČSSD. Zkratkou určenou spíše do prostředí šíbrů zákulisních politických dohod nic moc nevysvětlil. Tweet jen obsahuje pochybnou konstrukci, podle níž jsou tři představitelé pražské organizace ČSSD (vládnoucí v hlavním městě s Babišovým hnutím ANO) korupčníci, kteří posadili u republikového kormidla své strany pochybné oligarchy, tedy osoby bez jakékoli demokratické legitimace. Vedle právě zvoleného předsedy Bohuslava Sobotky a jeho prvního zástupce Milana Chovance jsou zřejmě míněni právník Radek Pokorný a podnikatel v PR oboru Miloš Růžička. Výrok by šel žalovat, jinak ale nedává smysl.

Je dost pochybné, že tím chtěl Babiš opravdu něco říci kromě paušální kritiky předních sociálních demokratů a jejich známých, ovšem mimoděk tím prozradil, že sjezd ČSSD nedopadl podle jeho představ a že ho to dost trápí.

Žádný Hašek na obzoru

Co může miliardáři vadit, je skutečnost, že v sociální demokracii nebude mít před volbami slovo nikdo kromě těch, které si vybral předseda Sobotka. Při volební kampani v roce 2013 musela sociální demokracie čelit páté koloně svých straníků podporujících Miloše Zemana, v jejímž čele byl dokonce první místopředseda strany Michal Hašek. Rozpolcenost vedení ČSSD tehdy pomohla miliardáři Babišovi, aby se tvářil jako lepší alternativa donedávna vládnoucí pravice. Tentokrát se nenajde žádná silná skupina, která by okopávala předsedovi kotníky. Poslanec Jeroným Tejc i hejtman Jiří Zimola možná takovou ambici měli, mnoho však na sjezdu nepředvedli, nejvýš prozradili své směřování, když varovali spolustraníky, ať to nepřehánějí s kritikou hnutí ANO.

Pro Babiše tak zní vzkaz sjezdu dost jednoznačně. Pokud vyhraje volby, tak menšího partnera v sociální demokracii nenajde. I kdyby Sobotka po porážce odstoupil, funkci předsedy převezme statutární zástupce Chovanec, hlavní a nesmiřitelný soupeř slovenského podnikatele v české politice. Potenciální usmiřovači Tejc a Zimola ve straně mít slovo nebudou a nikdo v dohledné době nebude zpochybňovat Sobotkovu tezi, že sociální demokracie jako menší partner do vlády s ANO nepůjde. Ať si Babiš vybere mezi dalšími kandidáty, tedy občanskými demokraty a komunisty.

Málokterá informace z politiky posledních měsíců je tak významná jako personální bilance sociálnědemokratického sjezdu. Bledne před ní i zřetelné rozhodnutí Sobotky a jeho stratégů zaměřit kampaň doleva a odříznout hnutí ANO od dosavadních voličů KSČM, které Babiš v poslední době úspěšně luxoval. Jde o riskantní rozhodnutí, protože sociální demokracie riskuje přízeň i té poslední hrstky městských liberálů, která ji dosud podporovala a třeba před patnácti lety pomohla vyhrát volby. Nemluvě o tom, že tím vyvolal hněv koaličního partnera ze současné vlády a to může znamenat předvolební souboj opravdu na život a na smrt.

Sjezd spálených mostů

Není divu, že komentátoři nad tak radikálním rozhodnutím kroutí hlavou. Dobrodružné či quijotovské tažení předsedy Sobotky nemůže mít dostatečnou podporu mezi funkcionáři, kteří se jen chtějí za každou cenu udržet u moci. Sami jsou však tak neschopní, že ani nedokážou vyměnit předsedu, který pálí mosty pro dohodu s očekávaným vítězem voleb a podle mnoha komentářů je očividně vede do záhuby.

O výsledku voleb se dosud dalo s jistotou říct jenom to, že dopadnou úplně jinak, než jak věští soudobé průzkumy preferencí. Teď přibyla další bezpečná informace, podle níž ANO po případném vítězství nemůže počítat s benevolencí případně poražené ČSSD.