10 způsobů, jak může ukrajinská krize změnit svět

analýza

10 způsobů, jak může ukrajinská krize změnit svět
Demonstrace na Majdanu v Kyjevě Foto: čtk
1
Svět
Sdílet:

Ukrajinská krize a dění kolem ní může mít dalekosáhlé důsledky. Může změnit postoje a politiku nejen v regionu ale i na celém světě. Mění se role Ruska, NATO znovu nachází svůj téměř ztracený smysl, změny dozná energetika. Hlavní možné proměny se pokusila shrnout a pojmenovat agentura Reuters.

1) Role Ruska se změní

Role Ruska v mezinárodních záležitostech se alespoň dočasně změní. Moskva bude de facto vyloučena z osmičky nejmocnějších průmyslových zemí a všechny západní summity s Moskvou se až do odvolání zruší. Putin se možná pokusí využít BRICS (hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Číny a Jižní Afriky), aby aspoň trochu snížil izolaci od Západu. Mohl by se také pokusit prosadit Krymský precedent pro spory okolo Tibetu a Kašmíru.

2) NATO ožívá

Poté, co NATO ztratilo výsadní postavení v afgánské misi, jeho činnost pokulhávala. Nyní je zpět ve hře. Pod americkým tlakem by některé evropské země mohly přehodnotit škrty ve výdajích na obranu. Neutrální Švédsko a Finsko by mohly začít vnímat Rusko jako potenciální hrozbu, zvýšit bezpečnostní úsilí a začít více spolupracovat s NATO.

3) Energetická diverzifikace

Energetická mapa Evropy bude kvůli snaze snížit závislost na ropě a plynu z Ruska překreslena. Třetina ropy a zemního plynu získává EU od Ruska a z toho 40 % jde přes Ukrajinu. Evropa by nyní mohla začít využívat své vlastní zásoby břidlicového plynu a také rozšiřovat jadernou energii, a to i navzdory obavám o životní prostředí.Také by mohla rozšířit dodávky plynu přes Gruzii a Turecko. 

4) Faktor Čína

Diplomatická aliance mezi Ruskem a Čínou by se mohla ubírat do dvou různých směrů. Buď se obě země ještě více sblíží, rozšíří energetické partnerství a ruská ropa a ruský plyn bude putovat místo do Evropy do Pekingu. Nebo se vztahy ochladí a Čína se distancuje od Putinova chování na Krymu, protože už neuvidí ve vztahu se Moskvou tolik benefitů. Prezident Si Ťin-pching se nyní odmítá postavit na jednu nebo druhou stranu, nicméně dnešní jednání s EU může ledacos napovědět.

5) USA ve vedení

Role Washingtonu jako světového vůdce byla přes veškerou Obamovu snahu oslabena, a to zvláště kvůli růstu jiných mocností. Ukrajinská krize smetla veškeré evropské rozhořčení nad americkým špehováním a otevřela dveře nové spolupráci. Evropa má zájem o americký břidlicový plyn a jedná s USA o Transatlatické dohodě o volném obchodu. Nicméně američtí stratégové tvrdí, že pro Ameriku je s ohledem na rostoucí Čínu prioritou Asie a Evropa se musí umět sama o sebe postarat.

6) Německo ve vedení

Ukrajinská krize upevnila vůdčí roli Berlína v Evropě. Německo je už teď dominantní ekonomickou silou a kancléřka Angela Merkelová se stala hlavním partnerem v dialogu s Putinem. Německo by nyní mohlo dělat vše pro to, aby snížilo svoji závislost na energiích z Ruska.

7) Znovusjednocená EU

EU se nyní znovu spojila proti společné hrozbě, která přichází z východu. Ukrajinská krize by mohla pomoci EU překonat některé dlouhotrvající spory. Členka Evropského parlamentu Rebeca Harmsová vtipkuje a říká, že je sice příliš brzy na to, nominovat Putina na Cenu Karla Velikého (ta se udílí každoročně osobnostem, které se podílely na prosazení myšlenek a ideálů unie), „ale tváří v tvář hrozbě válečného konfliktu v Evropě se státy EU shodly a spojily se proti Rusku“.

8) Soutěž v centrální Asii

Jak Putin tak Západ „se dvoří“ autokratickým státům střední Asie kvůli jejich energetickému bohatství. Pokud Rusko ekonomicky oslabí, státy jako Ázerbájdžán, Kazachstán, Turkmenistán a Uzbekistán by mohly chtít stát alespoň jednou nohou v západním táboře a odvrátit se tak od Moskvy.

9) Spolupráce Rusko – USA

Některá spolupráce při řešení globálních bezpečnostních otázek bude pokračovat. Rusko chce zůstat "na trati" a předejít větší izolaci. Napětí je možné snížit přes Sýrii, Írán, Afgánistán nebo Severní Koreu.

10) Putinova budoucnost

Ruský vůdce je nyní díky připojení Krymu téměř na vrcholu své popularity. Jeho jízda na vlně nacionalistické hrdosti však může skončit. Mohl by přijít tlak ze strany ruských magnátů, kteří kvůli ukrajinské krizi přišli o zahraniční investice i zmražená aktiva v Evropě. Většina z nich je teď Putinovi stoprocentně loajální, nicméně za šest měsíců může být situace být jiná. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz