Chaos ve Francii. Země musí čerpat palivo ze strategických zásob

Chaos ve Francii. Země musí čerpat palivo ze strategických zásobNOVÉ
Svět

Reakce na nový zákoník práce

Echo24

Francie kvůli blokádám rafinerií začala poprvé od roku 2010 využívat pohonné hmoty ze svých strategických zásob. Informoval o tom dnes Svaz ropného průmyslu (UFIP). Blokády, které jsou součástí odborových protestů proti plánované reformě zákoníku práce, vedly k nedostatku pohonných hmot ve velkých částech Francie, včetně Paříže, napsala agentura Reuters.

Šéf UFIP Francis Duseux rozhlasové stanici RMC řekl, že strategické zásoby by v případě nutnosti mohly pokrývat spotřebu pohonných hmot zhruba po tři měsíce. Upozornil rovněž, že k napětí na trhu nyní přispívají panické nákupy pohonných hmot.

Reforma zákoníku práce má usnadnit přijímání i propouštění zaměstnanců. Vláda se tak snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst, kritici však tvrdí, že reforma umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Francie byla naposledy nucena čerpat pohonné hmoty ze strategických zásob v roce 2010, kdy odboráři na několik týdnů zablokovali rafinerie v rámci protestů proti penzijní reformě.

Čtěte také: Nedostatek paliva, stávky a nepokoje. Hollandeův konec se blíží

Čtěte také: Vláda ve Francii prosadila reformu zákoníku práce bez souhlasu parlamentu

Čtěte také: Brutalita v ulicích Paříže: demonstranti zapálili policejní auto a napadli strážníka

Související články