1 Výměna premiéra

Pákistán má dočasného premiéra. Je jím ministr pro ropu Abbásí

NOVÉ

Témata: , ,

Dočasným nástupcem dosavadního pákistánského premiéra Naváze Šarífa, který v pátek rezignoval kvůli obvinění z korupce, bude dosavadní ministr pro ropu a přírodní zdroje Šahíd Chakan Abbásí. Podle agentury AP to v sobotu oznámila vládní strana Pákistánská muslimská liga (PML-N). Abbásí bude stát v čele kabinetu, dokud se premiérského úřadu nebude moci ujmout Šarífův bratr Šahbáz, vybraný za trvalého nástupce, napsala agentura Reuters.

Premiér Šaríf rezignoval poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat svou funkci kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů. Šaríf opakovaně odmítal, že by jednal nezákonně, a tvrdil, že obvinění jsou politicky motivována. Na svůj úřad ale rezignoval, aby prý ukázal, že soud respektuje.

Abbásí bude stát v čele vlády do voleb plánovaných na příští rok. V nich má podle očekávání Šahbáz Šaríf získat parlamentní mandát a stát se tak způsobilým převzít premiérskou funkci. V současnosti stojí Šahbáz Šaríf v čele vlády provincie Paňdžáb.

Naváz Šaríf byl pákistánským premiérem třikrát, ale nikdy své funkční období nedokončil. Podle agentury Reuters je jeho pád vnímán jako vítězství opozičního vůdce, bývalého špičkového hráče kriketu Imrana Chána, který stál v čele pouličních protestů usilujících o Šarífovo vyšetřování a demisi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pákistánský premiér podal demisi poté, co nejvyšší soud rozhodl o jeho odvolání

V Pákistánu zahynulo nejméně 148 lidí po vznícení cisterny


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.