Pákistán má dočasného premiéra. Je jím ministr pro ropu Abbásí

Výměna premiéra

Pákistán má dočasného premiéra. Je jím ministr pro ropu AbbásíNOVÉ
Šahíd Chakan Abbásí Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru Sir Ravindra Jadeja

Svět

Dočasným nástupcem dosavadního pákistánského premiéra Naváze Šarífa, který v pátek rezignoval kvůli obvinění z korupce, bude dosavadní ministr pro ropu a přírodní zdroje Šahíd Chakan Abbásí. Podle agentury AP to v sobotu oznámila vládní strana Pákistánská muslimská liga (PML-N). Abbásí bude stát v čele kabinetu, dokud se premiérského úřadu nebude moci ujmout Šarífův bratr Šahbáz, vybraný za trvalého nástupce, napsala agentura Reuters.

Premiér Šaríf rezignoval poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat svou funkci kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů. Šaríf opakovaně odmítal, že by jednal nezákonně, a tvrdil, že obvinění jsou politicky motivována. Na svůj úřad ale rezignoval, aby prý ukázal, že soud respektuje.

Abbásí bude stát v čele vlády do voleb plánovaných na příští rok. V nich má podle očekávání Šahbáz Šaríf získat parlamentní mandát a stát se tak způsobilým převzít premiérskou funkci. V současnosti stojí Šahbáz Šaríf v čele vlády provincie Paňdžáb.

Naváz Šaríf byl pákistánským premiérem třikrát, ale nikdy své funkční období nedokončil. Podle agentury Reuters je jeho pád vnímán jako vítězství opozičního vůdce, bývalého špičkového hráče kriketu Imrana Chána, který stál v čele pouličních protestů usilujících o Šarífovo vyšetřování a demisi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pákistánský premiér podal demisi poté, co nejvyšší soud rozhodl o jeho odvolání

V Pákistánu zahynulo nejméně 148 lidí po vznícení cisterny