Nejvíce živnostníků by volilo Babiše. Zběhli od TOP 09

Volební preference

Nejvíce živnostníků by volilo Babiše. Zběhli od TOP 09NOVÉ 1
Domov

Tomáš Pergler

Hnutí ANO si od voleb udržuje pozici nejoblíbenější strany mezi podnikateli a živnostníky. Po posledních volbách do Poslanecké sněmovny podpora ANO v této kategorii přitom ještě vzrostla, a to hlavně na úkor TOP 09. Vyplývá to z křížového srovnání historických dat Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a analýz oslovených sociologů.

Zatímco ve sněmovních volbách v říjnu 2013 volilo hnutí Andreje Babiše zhruba 19 procent respondentů z kategorie OSVČ, o dva roky později to bylo 37 procent, tedy téměř dvojnásobek. Naopak podpora TOP 09 ve stejném období padla ze 17 na 5 procent. Vyšší podporu než u OSVČ získala TOP 09 například u studentů nebo žen v domácnosti.

ANO si pohoršilo až v závěru roku, kdy se mu obecně snížily celkové preference. S více než čtvrtinovou podporou mezi podnikateli a živnostníky v prosinci ale bylo v této kategorii stále nejsilnější stranou.

„U všech stran je podpora ze strany OSVČ velmi stabilní s výjimkou ANO a TOP 09. Hnutí ANO odebírá OSVČ od TOP 09. Tento proces nastal již mnohem dříve než v roce 2015,“ řekl deníku ECHO24.cz Lukáš Linek ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Prosincový pokles ANO od vyšších hodnot může signalizovat odklon části podnikatelů a živnostníků, nejspíš v důsledku plánovaného zavádění elektronické evidence tržeb (EET). Zatím je ale podle něj malý časový odstup pro rozumnější analýzu.

Vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů na pražském Cevro Institutu Daniel Kunštát zdůraznil, že ANO už ve volbách 2013 doslova „vyluxovalo“ velkou část elektorátu obou pravicových stran (minimálně třetinu v případě TOP 09 a dvě pětiny až téměř polovinu v případě ODS), a to včetně živnostníků a podnikatelů. „Pravicoví voliči byli obecně zklamáni z vládnutí pravicových vlád – spíše ze způsobu než faktického obsahu – a zkrátka a dobře hledali přijatelnou alternativu. Tou se z různých důvodů stalo ANO. Druhý důvod je specifický právě pro živnostníky a podnikatele: rétorika ANO – navíc strany, která je zosobněna úspěšným podnikatelem Babišem – pro ně představovala záruku kýžené změny: malý, průhledný (korupce zbavený) racionální stát, expertním způsobem a efektivně „řízený jako firma“ – to byla poselství, která jednoduše řečeno téměř logicky musela pozitivně rezonovat v uších a myslích živnostenstva,“ uvedl Kunštát, který také do loňského roku vedl průzkumy k volebním modelům v CVVM a zanalyzoval pro ECHO24.cz prosincová data.

Pád volební podpory TOP 09 mezi OSVČ může být podle politologa Lubomíra Kopečka z brněnské Masarykovy univerzity způsoben tím, že u živnostníků prostě nezabrala ostrá kampaň proti zavedení EET. „Jasné téma číslo jedna pro veřejnost od loňského jara jsou uprchlíci a nikoliv EET. TOP 09 měla jako jediná parlamentní strana inklinaci ke vstřícnosti vůči nim – byť ne jednoznačnou, ale postoje tehdejšího předsedy byly přece jen hodně vidět. I v elektorátu TOP 09, přestože byl relativně nejméně antiimigračně naladěný z parlamentních stran, převažovali lidé, kteří měli zjevně z uprchlíků strach,“ řekl Kopeček. Zatímco postoje bývalého předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga mohly odradit, Babiš současně v minulém roce vyzval k zavření hranic Schengenu nebo zapojení NATO. „Nepřímo by tuhle tezi mohlo potvrzovat, že neztrácí ODS, která měla k uprchlíkům viditelně jiný postoj než TOP 09,“ dodal Kopeček.

Datové soubory CVVM jsou veřejně přístupné v projektu Český sociálněvědní datový archiv. Údaje jsou zveřejňovány se zpožděním, k 10. lednu byla k dispozici nejaktuálnější data z října 2015. Respondenti OSVČ jsou v každoměsíčních průzkumech centra zastoupeni v reprezentativních vzorcích zhruba z devíti až deseti procent.

ČTĚTE TAKÉ: Jsou živnostníci masochisté?