1 Volební preference

Nejvíce živnostníků by volilo Babiše. Zběhli od TOP 09

NOVÉ

Témata: , ,

Hnutí ANO si od voleb udržuje pozici nejoblíbenější strany mezi podnikateli a živnostníky. Po posledních volbách do Poslanecké sněmovny podpora ANO v této kategorii přitom ještě vzrostla, a to hlavně na úkor TOP 09. Vyplývá to z křížového srovnání historických dat Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a analýz oslovených sociologů.

Zatímco ve sněmovních volbách v říjnu 2013 volilo hnutí Andreje Babiše zhruba 19 procent respondentů z kategorie OSVČ, o dva roky později to bylo 37 procent, tedy téměř dvojnásobek. Naopak podpora TOP 09 ve stejném období padla ze 17 na 5 procent. Vyšší podporu než u OSVČ získala TOP 09 například u studentů nebo žen v domácnosti.

ANO si pohoršilo až v závěru roku, kdy se mu obecně snížily celkové preference. S více než čtvrtinovou podporou mezi podnikateli a živnostníky v prosinci ale bylo v této kategorii stále nejsilnější stranou.

„U všech stran je podpora ze strany OSVČ velmi stabilní s výjimkou ANO a TOP 09. Hnutí ANO odebírá OSVČ od TOP 09. Tento proces nastal již mnohem dříve než v roce 2015,“ řekl deníku ECHO24.cz Lukáš Linek ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Prosincový pokles ANO od vyšších hodnot může signalizovat odklon části podnikatelů a živnostníků, nejspíš v důsledku plánovaného zavádění elektronické evidence tržeb (EET). Zatím je ale podle něj malý časový odstup pro rozumnější analýzu.

Vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů na pražském Cevro Institutu Daniel Kunštát zdůraznil, že ANO už ve volbách 2013 doslova „vyluxovalo“ velkou část elektorátu obou pravicových stran (minimálně třetinu v případě TOP 09 a dvě pětiny až téměř polovinu v případě ODS), a to včetně živnostníků a podnikatelů. „Pravicoví voliči byli obecně zklamáni z vládnutí pravicových vlád – spíše ze způsobu než faktického obsahu – a zkrátka a dobře hledali přijatelnou alternativu. Tou se z různých důvodů stalo ANO. Druhý důvod je specifický právě pro živnostníky a podnikatele: rétorika ANO – navíc strany, která je zosobněna úspěšným podnikatelem Babišem – pro ně představovala záruku kýžené změny: malý, průhledný (korupce zbavený) racionální stát, expertním způsobem a efektivně „řízený jako firma“ – to byla poselství, která jednoduše řečeno téměř logicky musela pozitivně rezonovat v uších a myslích živnostenstva,“ uvedl Kunštát, který také do loňského roku vedl průzkumy k volebním modelům v CVVM a zanalyzoval pro ECHO24.cz prosincová data.

Pád volební podpory TOP 09 mezi OSVČ může být podle politologa Lubomíra Kopečka z brněnské Masarykovy univerzity způsoben tím, že u živnostníků prostě nezabrala ostrá kampaň proti zavedení EET. „Jasné téma číslo jedna pro veřejnost od loňského jara jsou uprchlíci a nikoliv EET. TOP 09 měla jako jediná parlamentní strana inklinaci ke vstřícnosti vůči nim – byť ne jednoznačnou, ale postoje tehdejšího předsedy byly přece jen hodně vidět. I v elektorátu TOP 09, přestože byl relativně nejméně antiimigračně naladěný z parlamentních stran, převažovali lidé, kteří měli zjevně z uprchlíků strach,“ řekl Kopeček. Zatímco postoje bývalého předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga mohly odradit, Babiš současně v minulém roce vyzval k zavření hranic Schengenu nebo zapojení NATO. „Nepřímo by tuhle tezi mohlo potvrzovat, že neztrácí ODS, která měla k uprchlíkům viditelně jiný postoj než TOP 09,“ dodal Kopeček.

Datové soubory CVVM jsou veřejně přístupné v projektu Český sociálněvědní datový archiv. Údaje jsou zveřejňovány se zpožděním, k 10. lednu byla k dispozici nejaktuálnější data z října 2015. Respondenti OSVČ jsou v každoměsíčních průzkumech centra zastoupeni v reprezentativních vzorcích zhruba z devíti až deseti procent.

ČTĚTE TAKÉ: Jsou živnostníci masochisté?


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.