1

Pijavice státní nebo neziskové?

Témata: ,

Prezident této země se zřejmě rozhodl, že bude nejlepší dehonestovat vše, co se mu nelíbí. Tím rozhoduje, co je správné. A co ne, na to si plivne, zesměšní, případně nějak ztrapní. To vše pěkně zjednodušeně, aby tomu všichni rozuměli. Neštítí se ničeho, ani opakovaných lží.

Proto zřejmě také prohlásil, že „neziskové organizace pokládá za pijavice na státním rozpočtu a na tomto názoru setrvává.“ Připomeňme si, že podle wikipedie jsou „pijavice kroužkovci blízce příbuzní máloštětinatcům. Je známo asi 300 druhů.“ No a všichni víme, že pijavice se přisaje a pije krev. Je to její potrava, jinak by zemřela.

Možná by bylo dobré si připomenout ještě jednu definici ze stejného zdroje, totiž pojmu neziskovky: „Nestátní nezisková organizace či nevládní nezisková organizace, anglickou zkratkou označovaná NGO (Non-Governmental Organization), je organizace nezřizovaná státem a na státu nezávislá, která je určena k obecně prospěšné činnosti nebo k neziskové činnosti pro soukromý prospěch.“

Z dostupných údajů však vyplývá, že je všechno jinak. Pijavic – tedy neziskovek – je k březnu tohoto roku podle Českého statistického úřadu o mnoho víc druhů než jen pouhých 300. Celkem se jedná o 125 993 subjektů.

No a jak je to s tou potravou ze státního, tedy společného? V roce 2014 putovalo do neziskového sektoru 0,77% z rozpočtu ČR, přičemž dvě třetiny směřovaly do tělovýchovy a sociálních služeb. Celkem jde o sumu 9, 322 z celkových 1211, 6 miliard státního rozpočtu.

O žádný masivní pijavičí atak se nejedná. Neziskový sektor je obrovsky pestrý organismus, který se musí o státní prostředky doslova porvat. Cesta k získání dotací je zpravidla velmi složitá a následné vykazování a kontrola pak velmi přísná. Udržitelnost neziskovek se odvíjí od jejich schopnosti získávat vícezdrojové financování, bez kterého by zkrátka nemohly pracovat na tom, co je jejich posláním. Většina z nich by bez vícezdrojového financování zkrátka nepřežila. A občas nepřežije. Velmi často navíc dochází (zejména v oblasti sociálních služeb) k tomu, že organizace suplují roli státu. Stát si často neví rady a bez spolupráce s neziskovými organizacemi by sociální služby nebyly pro občany dostupné.

Nabízí se jedno zajímavé a do jisté míry provokativní srovnání. „Zbytek“ peněz ze státního rozpočtu je členěn tak, že například v roce 2014 spotřebovaly všeobecná veřejná správa a služby 277,1 miliardy korun a 134,3 miliard korun spotřebovaly služby pro obyvatelstvo. Vidí někde prostý občan těch utracených 411,4 miliard? Jsou utraceny efektivně a má za ně každý občan odpovídající, vstřícný a přátelský servis? Buďme upřímní. Nejsou utraceny efektivně a nemá za to patřičný servis.

Když už si tedy hrajeme s těmi slovíčky a dozvěděli jsme se, že jsou neziskové organizace pijavicemi přisátými na státní rozpočet proto, že k nim na služby (které zpravidla mnohonásobně vrací zpět společnosti) v roce 2014 putovalo 9, 3 miliard, není to všechno úplně opačně? Není právě stát se svými utracenými 1211,6 miliardami v roce 2014 (tedy za úřady, provoz a platy za celou obrovskou a přebujelou státní správu a za všechno, za co stát utrácí) tou největší pijavicí na občanech?

Že je to provokace? Možná ano. Jen je třeba připomenout, že každá strana má dvě mince, že nic není černé ani bílé a že lhát se prostě nemá. A prezident této země opět lže, jako když tiskne.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.