Starostové budují ‚třetí sílu‘. Loví spojence v regionech, jednají s lidovci

Volby 2017: s kým půjdou Starostové

Starostové budují ‚třetí sílu‘. Loví spojence v regionech, jednají s lidovciNOVÉ
Lídr STAN Petr Gazdík a náměstek středočeské hejtmanky Vít Rakušan Foto: Foto: STAN
3
Domov

Kristýna Novotná

Zkraje příštího týdne budou mít Starostové a nezávislí (STAN) jasno o předvolební spolupráci. Možné partnerství pro podzimní parlamentní volby řeší s regionálními stranami v čele s Evropskými demokraty či Soukromníky. Jednají ale také s vládními lidovci, ti se však podle předsedy Pavla Bělobrádka rozhodnou definitivně až koncem února. Spíše než koalici by mohla nová formace vytvořit společnou kandidátku. Rozhodnutí ze strany STAN padne v úterý na celorepublikovém výboru, posvětit ho bude muset strana ještě na republikovém sněmu v březnu.

„Jednali jsme se sedmnácti regionálními partnery. Naprostá většina je připravena se tohoto projektu účastnit a přispět jak kandidáty, tak finančně. Shoda je i ve volebním programu, což je pozitivní zpráva. Celostátní výbor by měl pak říct, s kým přesně půjdeme a v jaké formě,“ řekl pro deník Echo24 lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který je současně místopředsedou sněmovny.

S regionálními hnutími a sdruženími by STAN podle Petra Gazdíka chtěli vytvořit tzv. třetí sílu, která by byla schopná v letošním boji o poměr sil ve sněmovně konkurovat nejen sociálním demokratům, ale i Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Současně se však mluví o tom, že by tento širší blok mohl jít s ANO do vládní koalice. Doplnit by koaliční partnery mohla po volbách podle zákulisních informací také ODS.

STAN v čele s Petrem Gazdíkem možná partnerství řeší již dva měsíce, konečné rozhodnutí padne 31. ledna na celostátním výboru strany. Starostové počítají předně s regionálními stranami. „Na schůzce jsme si potvrdili náš zájem pokračovat v jednáních. Detaily naší spolupráce jsme ale neřešili. Jelikož půjde ale případně o spojenectví řady regionálních stran a subjektů, koalice nepřichází v úvahu,“ uvedl místopředseda SNK ED Jiří Witzany.

Subjekt s novým názvem?

Pokud by se blok rozhodl pro koalici, procentní hranice pro zvolení do sněmovny by se totiž s každou stranou ze zákona o pět procent navyšovala. V případě vytvoření společné kandidátky by stačilo pro získání poslaneckých křesel překročit pětiprocentní hranici. Pak by se podle Witzanyho dalo uvažovat i o založení nového subjektu s novým názvem. O tom, jak by se formace mohla jmenovat, psaly Lidové noviny. Podle informací deníku jsou ve hře varianty jako Lípa, LiSt nebo Třetí síla.

K diskuzi o názvu se na Twitteru přidal lídr TOP 09 Miroslav Kalousek, podle něho by v úvahu přicházela také zkratka STALIN. Petr Gazdík však zmíněné označil za spekulace a debatu odmítl s tím, že je předčasná. O vytvoření většího předvolebního bloku na pravici mluvil už dříve právě Miroslav Kalousek, jeho záměr však mezi pravicovými stranami zůstal bez odezvy.

Vyjednávání pokračuje i se Soukromníky. Ti spolupráci ještě zvažují, ve hře mají další možnosti. „Zvažujeme stále všechny tři varianty, tedy samostatnou kandidaturu, spolupráci se Starosty nebo s ODS. Těm jsme teď předali naše technické požadavky, máme se sejít v dohledné době. Se Starosty jsme mluvili minulý týden. Rozhodnout se chceme do měsíce,“ popsal předseda strany Petr Bajer. S ODS přitom Soukromníci spolupracovali v posledních krajských a senátních volbách.

Čekat se tak zřejmě bude na stanovisko vládních lidovců, kteří jsou zatím nerozhodní. „Vše je v jednání. Na závěry je ještě brzo,“ komentoval pro Echo24 vicepremiér Pavel Bělobrádek, podle kterého budou mít lidovci jasno do konce února. Původně byli Starostové dlouhodobě v koalici s TOP 09, na přelomu roku se ale definitivně rozešli. Samostatně však kandidovali často už loni v krajských a senátních volbách.

Čtěte také: Parlament je prý personální tunel. Starostové začali s námluvami

Starostové se zastali předsedy Gazdíka: TOP 09 nás vydírat nebude