Zmatený Okamura. SPD naletělo na další falzum

Okamurovy přešlapy

Zmatený Okamura. SPD naletělo na další falzumAKTUALIZOVÁNO
Tomio Okamura, SPD Foto:

Foto: Jan Zatorsky

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Za krátkou chvíli zřejmě dvakrát obětí vtipu. Minulý týden psal předseda SPD Tomio Okamura ministru kultury Antonínu Staňkovi, že se doslechl, že Muzeum romské kultury pro sebe požaduje od státu bilion korun. Nyní zase tvrdí, že obdržel v minulém týdnu dopis, podle něhož Bezpečnostní informační služba (BIS) usiluje o „destrukci a následný rozpad hnutí SPD jako hlavní vlastenecké síly v ČR“. 

„Vážený pane ministře, dovolte mi se na Vás obrátit s následujícím dotazem: O jakou finanční částku přesně pořádalo Muzeum romské kultury? Proslýchá se, že požádali v dopise o částku bilion korun,“ tázal se šéf SPD Staňka (ČSSD) v dopise, který na Twitteru zveřejnil místopředseda lidovců Marian Jurečka. Okamura v něm následně žádá o bližší informace. 

Bilion korun znamená tisíc miliard. Ministerstvo kultury má přitom rozpočet na letošek 14 miliard korun. Z Okamury si proto lidé hned začali na sociálních sítích utahovat, že se patrně přepsal o několik řádů. „Zase chce někdo cíleně poškodit SPD Tomia Okamury a dělají si z něj legraci, takový dopis by pan místopředseda určitě neposlal,“ psal sarkasticky Jurečka.

Zpráva vyšla najevo v pátek večer. „O existenci takového dopisu vím jen z dotazů médií na něj, osobně jsem ho ještě neviděl,“ odpověděl tehdy deníku Echo24 ministr Staněk.

„Působí to dojmem, že si z pana předsedy někdo vystřelil“

O údajném úsilí BIS rozvrátit SPD psalo hnutí ve svém prohlášení s tím, že akce akce bezpečnostní služby by se podle Okamury měla jmenovat Vulterin, což je příjmení někdejšího šéfa služby, Karla Vulterina. S obsahem dopisu se podle předsedy seznámilo předsednictvo hnutí. „Na základě této skutečnosti předsednictvo rozhodlo předat tento dopis řediteli BIS, řediteli Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a příslušným orgánům Poslanecké sněmovny PČR. Dále s obsahem dopisu seznámíme prezidenta republiky Miloše Zemana,“ tvrdil Okamura na Facebooku.

Bezpečnostní informační služba zprávu ale odmítá. „Je to celé nesmysl. Žádný dopis jsme dosud neobdrželi a působí to dojmem, že si z pana předsedy někdo vystřelil,“ sdělil deníku Echo24 mluvčí BIS Ladislav Šticha. 

O BIS bylo v uplynulých týdnech slyšet zejména v souvislosti s její výroční zprávou za minulý rok, kde mezi jiným varovala před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí. Miloš Zeman potom tato slova označil za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“. Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. Tajná služba v reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období, a oznámila, že se jí povedlo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působících v Česku a ochromit její činnost. 

Druhá zpráva se týkala prohlášení služby o tom, že moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka. Prosovětskou interpretaci moderních dějin a pokračující vliv sovětské propagandy označila za součást ruské hybridní strategie.

S ředitelem BIS Michalem Koudelkou se kvůli tomu sešel i ministr školství Robert Plaga (ANO), což zase kritizoval prezident s tím, že Plaga by si do takových záležitostí vůbec neměl nechat mluvit. Bezpečnostní služba potom uvedla, že nikoho k ničemu nenaváděla. Jen údajně upozornila, že mladí lidé by měli opouštět školu s mnohem širšími znalostmi moderních dějin, protože jen takový občan bude podle civilní kontrarozvědky schopen čelit informačnímu chaosu a zvládne rozlišit dezinformace od reality.

Čtěte také: Výuka dějin není prosovětská, jak sugeruje BIS, problémy jsou jinde, tvrdí historici

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články