1 Nepokoje pokračují

Korsika vře. Prefekt žádá zastavení protiarabských demonstrací

, NOVÉ

Témata: , ,

V hlavním městě Korsiky Ajacciu to opět vře. Po pátečním incidentu, při kterém byla vypleněna místní mešita, se dav protestujících opět shromáždil poblíž arabské čtvrti. Znovu se ozývaly výkřiky „My jsme tu doma“ a „Arabové ven!“ či dokonce „ Je potřeba je zabít“.  Korsický prefekt slíbil vyslechnout požadavky demonstrantů a dokonce slíbil se sejít s jejich předáky. Chce ale na oplátku zastavit násilí proti muslimskému obyvatelstvu. Místní novináři dokonce hovoří o dvou explozích v blízkosti policejních zátarasů.

Nejméně 300 demonstrantů se podle TV France 3 dnes odpoledne shromáždilo poblíž policejního zátarasu, který byl postaven u vstupu do muslimské čtvrti v hlavním městě Ajacciu. Policisté tak chtěli zabránit opakování pátečního incidentu, během kterého bylo poškozeno několik obchodů, aut a místní mešita.

Dav se shromáždil poblíž muslimské čtvrti okolo třetí hodiny odpolední. Nejdříve vše podle svědků probíhalo v klidu, když však počet protestujících stoupal, změnilo se i jejich chování. Podle některých zpráv se podařilo několika z nich proniknout zátarasem přímo do arabské čtvrti. Byli však zadrženi místními policejními jednotkami. Někteří žurnalisté mluví dokonce o dvou explozích, které byly slyšet poblíž policejních zátarasů. Podle svědků mělo jít o dvě plastikové láhve naplněné kyselinou.

Krátce po páté hodiny se dav demonstrantů začal pohybovat směrem ke čtvrti Saint-Jean, která leží v jiné části korsického hlavního města, uvedla francouzská media. Podle místních obyvatel jde pouze o malou skupinku mladých. „Jde pouze o pár mladistvých, které nechali rodiče na pospas. Jsou nevzdělaní a nevychovaní. My ale všichni chceme žít spolu v míru a přátelství,“ vyjádřil se k incidentu pro deník France 3 jeden z obyvatelů arabské čtvrti. Podle místní prefektury vrhá tato situace velmi špatné světlo na celou Korsiku, ale podle vyjádření mluvčího se daly další incidenty očekávat. Komunální služby proto preventivně odstranily z městských ulic na 400 dřevěných palet a desítky pneumatik, které mohly být zneužity pro založení požáru.

Uklidněte se, říkají francouzští politici

Rostoucí agresivitu odsoudil i premiér Manuel Valls, který se podle Le Figara postavil, jak proti „netolerovatelnému pátečnímu útoku na hasiče“, tak i „nepřijatelnému znesvěcení muslimské modlitebny“ a vyzval k respektování zákonů. Podobně ministr vnitra Bernard Cazeneuve kritizoval napadení hasičů a policisty. Znesvěcení modlitebny mu „zavání rasismem a xenofobií“ – a takový útok na republikánské hodnoty nemůže podle něj zůstat bez trestu. Nový šéf regionální správy Gilles Simeoni z řad korsických nacionalistů rovněž odsoudil „rasistické činy, které jsou pravým opakem toho, co na Korsice chceme“. Ještě dříve vyjádřil svou podporu přepadeným hasičům. Útok proti mešitě a protimuslimská hesla také odsoudily islámské organizace ve Francii a vyzvaly ke klidu.

Čtěte také: Dav vyraboval mešitu na Korsice jako pomstu  

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.