Nigerijský ateista na svobodě. Rodina mu vyhrožuje smrtí

ŠARÍA

Nigerijský ateista na svobodě. Rodina mu vyhrožuje smrtí
Devětadvacetiletý chemický inženýr Mubarak Bala, jehož obličej je zde záměrně skryt. Na svém současném profilu na Twitteru totiž vystupuje pod přezdívkou ExMuslim. Foto: Mubarak Bala - oficiální Twitter profil
Svět

Nigerijský ateista Mubarak Bala byl propuštěn z psychiatrické léčebny. Podle lékařů není nemocný, pouze se závažně rouhá. Přátelé ho veřejně odsoudili, rodina mu vyhrožuje smrtí. Devětadvacetiletý chemický inženýr se zatím skrývá a plánuje ze země utéct. Informace přinesl deník The Guardian.

Bala pochází z převážně muslimského státu Kano na severu Nigérie, v němž bylo před 14 lety zavedeno islámské právo šaría. Poté, co veřejně prohlásil, že je ateistou, byl vlastní rodinou násilně dovlečen do psychiatrické léčebny. První lékař prý rodinu ujistil, že Bala je duševně zcela zdráv. Druhý však muže poslal proti jeho vůli na léčení. Ateismus je totiž průvodním jevem chorobné změny osobnosti.

„Většina mých přátel mě odsoudila. Řekli, že patřím do pekel a že v islámském státě by mě měli popravit, protože rouhání je vážná věc,“ řekl Bala, který odvážně popisuje sám sebe na Twitteru jako bývalého muslima.

Rodina prý s umístěním muže na psychiatrii souhlasila, aby předešla jeho potrestání před soudem. Nyní ale otec i starší bratr vyhrožují Mubarakovi smrtí a nechtějí se s ním dále setkávat. Bala doufá, že se mu ještě podaří s rodinou usmířit, jinak plánuje zemi opustit.

Na případ upozornila nevládní organizace, kterou muž kontaktoval z mobilního telefonu, jenž do léčebny propašoval. O jeho propuštění se zasloužil podnikatel Bamidele Adeneye. Ten zaznamenal Mubarakovu zoufalou zprávu, kterou odeslal přímo z nemocnice propašovaným telefonem. Adeneyle okamžitě zahájil kampaň za Balovo propuštění a do případu zapojil i londýnskou Mezinárodní unii pro humanismus a etiku.  

Čtěte také: Šaría v praxi: Řekl, že nevěří v Boha. Skončil na psychiatrii