Ocenění Právník roku: do síně slávy vstoupil Petr Pithart

Právník roku

Ocenění Právník roku: do síně slávy vstoupil Petr PithartNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ocenění Právník roku pořádané Českou advokátní komorou obdrželi letos již počtrnácté odborníci z různých oblastí práva. Do každoročně vyhlašované Právnické síně slávy vstoupil chartista a první porevoluční premiér Petr Pithart, v dalších kategoriích porota ocenila například státního zástupce Jana Zárubu či soudce Františka Púry. Zvláštní cenu sv. Yva za výjimečné zásluhy o advokacii pak získal Antonín Fürst st. 

V tradičním klání se může prosadit právník, kterého za jeho mimořádné úspěchy v oboru nominuje odborná veřejnost na webu soutěže. Vítěze následně vybírá porota složená z předsedů a prezidentů jednotlivých právnických komor a ministra spravedlnosti.

Pro ročník 2018 bylo stanoveno celkem deset soutěžních kategorií. Za trestní právo si skleněnou sošku patrona právníků svatého Yva převzal soudce a předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu František Púry specializující se zejména na hospodářskou a majetkovou kriminalitu. Kategorii občanského práva ovládl státní zástupce Jan Záruba, který na Nejvyšším státním zastupitelství v současnosti působí jako ředitel odboru veřejné žaloby v netrestních věcech. 

V dalších kategoriích uspěli za finanční právo a IT právo advokáti Petra Nováková a Tomáš Nielsen, v oblasti správního práva Daniela Šustrová, ředitelka kanceláře ředitele Katastrálního úřadu hl. m. Prahy, náměstek pro legislativu Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka uspěl v kategorii pracovního práva a za úspěchy v oblasti občanských a lidských práv a práv ústavních uspěl soudce slovenského Ústavního soudu Ladislav Orosz.

Kategorii Pro bono, která byla do soutěže zařazena poprvé v roce 2009 a každoročně oceňuje právníky, kteří bezplatně pomáhají slabším a zranitelným, ovládl advokát Robert Plicka, který bezplatně zastupuje spolky na ochranu týraných zvířat. Nejmladším oceněným se stal asistent soudce Vrchního soudu v Praze Jiří Mulák, který si odnesl první místo v nominaci Talent roku. 

Po Burešové či Rychetském nyní Pithart 

Do Právnické síně slávy, která vzdává poctu významné osobnosti z právnického světa za celoživotní přínos, letos vstoupil bývalý chartista a první premiér po roce 1989 Petr Pithart. Ten v roli premiéra v letech 1990 až 1992 vedl mimo jiné jednání s představiteli slovenské vlády, na kterých se mělo dospět ke shodě o rozdělení kompetencí mezi národními republikami a federálními orgány. 

V minulosti byli do síně slávy uvedeni například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, bývalý předseda Nejvyššího soudu Otakar Motejl či nedávno zesnulá advokátka a politička Dagmar Burešová. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články