1 Právník roku

Ocenění Právník roku: do síně slávy vstoupil Petr Pithart

, NOVÉ

Témata: ,

Ocenění Právník roku pořádané Českou advokátní komorou obdrželi letos již počtrnácté odborníci z různých oblastí práva. Do každoročně vyhlašované Právnické síně slávy vstoupil chartista a první porevoluční premiér Petr Pithart, v dalších kategoriích porota ocenila například státního zástupce Jana Zárubu či soudce Františka Púry. Zvláštní cenu sv. Yva za výjimečné zásluhy o advokacii pak získal Antonín Fürst st. 

V tradičním klání se může prosadit právník, kterého za jeho mimořádné úspěchy v oboru nominuje odborná veřejnost na webu soutěže. Vítěze následně vybírá porota složená z předsedů a prezidentů jednotlivých právnických komor a ministra spravedlnosti.

Pro ročník 2018 bylo stanoveno celkem deset soutěžních kategorií. Za trestní právo si skleněnou sošku patrona právníků svatého Yva převzal soudce a předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu František Púry specializující se zejména na hospodářskou a majetkovou kriminalitu. Kategorii občanského práva ovládl státní zástupce Jan Záruba, který na Nejvyšším státním zastupitelství v současnosti působí jako ředitel odboru veřejné žaloby v netrestních věcech. 

V dalších kategoriích uspěli za finanční právo a IT právo advokáti Petra Nováková a Tomáš Nielsen, v oblasti správního práva Daniela Šustrová, ředitelka kanceláře ředitele Katastrálního úřadu hl. m. Prahy, náměstek pro legislativu Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka uspěl v kategorii pracovního práva a za úspěchy v oblasti občanských a lidských práv a práv ústavních uspěl soudce slovenského Ústavního soudu Ladislav Orosz.

Kategorii Pro bono, která byla do soutěže zařazena poprvé v roce 2009 a každoročně oceňuje právníky, kteří bezplatně pomáhají slabším a zranitelným, ovládl advokát Robert Plicka, který bezplatně zastupuje spolky na ochranu týraných zvířat. Nejmladším oceněným se stal asistent soudce Vrchního soudu v Praze Jiří Mulák, který si odnesl první místo v nominaci Talent roku. 

Po Burešové či Rychetském nyní Pithart 

Do Právnické síně slávy, která vzdává poctu významné osobnosti z právnického světa za celoživotní přínos, letos vstoupil bývalý chartista a první premiér po roce 1989 Petr Pithart. Ten v roli premiéra v letech 1990 až 1992 vedl mimo jiné jednání s představiteli slovenské vlády, na kterých se mělo dospět ke shodě o rozdělení kompetencí mezi národními republikami a federálními orgány. 

V minulosti byli do síně slávy uvedeni například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, bývalý předseda Nejvyššího soudu Otakar Motejl či nedávno zesnulá advokátka a politička Dagmar Burešová. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.