Láska k islámu na UMPRUM? Studenti na něco reagovali, říká rektor

Láska k islámu na UMPRUM? Studenti na něco reagovali, říká rektorNOVÉ
Transparenty na budově UMPRUM. Foto: Reprofoto: Facebook/Blok proti islamizaci
Domov

SPOR O TRANSPARENTY

vb Echo24

Pobouření mezi českými antiislamisty, ale i u části veřejnosti, vyvolaly transparenty, které se ve čtvrtek objevily na budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Na nich byl například slogan „nacionalismus není alternativa“ nebo obrázek srdce společně s nápisem „islám“. Podle rektora školy tím mohli studenti reagovat na demonstraci odpůrců islámu, která se ten den konala přímo před budovou školy.

Na sociálních sítích se nyní šíří fotografie a také video, které zachycují vyvěšené transparenty. „Až se budete divit kam jdou Vaše daně, buďte v klidu – mladí ‚umělci‘ za ně studují a propagují islamizaci,“ poznamenal k tomu spolek Blok proti islamizaci (BPi), který před budovou školy pořádal demonstraci.

Kromě zmíněného spolku se nad vyvěšením transparentů pozastavil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Jak nejlépe připomenout boj za svobodu a demokracii? UMPRUM už ví. Podporou mimořádně ‚tolerantního‘ náboženství,“ napsal na Twitter.

Kritika ale přišla i ze strany veřejnosti. „Už od rána nám volají rozhořčení občané, kteří se ptají právě na ty transparenty,“ svěřila se Kristýna Baumannová ze sekretariátu rektora vysoké školy.

Propagace náboženství na veřejné škole?

Blok proti islamizaci – a nepřímo i Ovčáček – zároveň vyjádřili podezření, že vyvěšení transparentů bylo iniciováno vedením školy.

To ale rektor Jindřich Smetana jasně odmítl. „Ne, to rozhodně ne,“ řekl serveru Echo24.cz. Zároveň se však od vyvěšení transparentů, za nímž zřejmě stáli studenti, odmítl zcela distancovat.

„Lze předpokládat, že ti studenti na něco reagovali. Pokud někdo udělá takové (protiislámské) shromáždění 17. listopadu v této akademické oblasti, není to provokace? Takový člověk musí počítat s tím, že na to budou studenti nějakým způsobem reagovat. A že ta jejich reakce bude shodná s akademickým pohledem,“ uvedl s dovětkem, že ne vše, co souvisí s islámem, musí být automaticky špatné.

Ke konkrétnímu obsahu transparentů se příliš vyjadřovat nechtěl s odkazem na to, že transparenty neviděl – v den státního svátku byl s ostatními rektory na Albertově a na dalších místech. Uvedl jen: „To, že nacionalismus není alternativa by snad mělo být jasné.“

Jak bude v případě transparentů nadále postupovat, rektor Smetana zatím neví. Podle vlastních slov si chce o případu nejprve zjistit více informací.

Čtěte také: 17. listopad v ulicích: demonstranti zastavili průvod zemanovců Prahou

Související články