O Česku se zase píše ve světě. Kvůli Zemanově ‚bonmotu‘ s kalašnikovem
Nepovedený bonmot
Nejnovějšího nepovedeného výroku prezidenta Miloše Zemana o možnosti odstranění premiéra Bohuslava Sobotky pomocí útočné pušky kalašnikov si nedlouho po jeho pronesení všimly i světové zpravodajské agentury Reuters a Bloomberg. Zprávu o možnosti násilného politického převratu později přebrala i další světová média. Naposledy byla ve světě takto reflektována prezidentova slova o tom, že migraci v Evropě řídí Muslimské bratrstvo.
Kontroverzní výrok zazněl na pondělním setkání prezidenta s občany v jihomoravském Tišnově, kde se jedna obyvatelka hlavy státu zeptala na možnosti odstoupení předsedy vlády. Zeman jí odpověděl: „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov.“
Právě Zemanova rada na závěr upoutala pozornost mezinárodně uznávaných zpravodajských agentur. Jen několik hodin po pronesení zmiňovaného projevu publikovala zprávu agentura Reuters, nedlouho po ní se přidal i Bloomberg a Associated Press. Z nich pak informaci převzala i další západní média, například respektovaný deník Washington Post.
Bohuslav Sobotka, proti kterému by měl být vojenský útok namířen, označil prezidentova slova za hloupá a odmítl se k nim dále vyjádřit. Jiní politici ale k Zemanovi zdaleka tak přízniví nebyli. „Jsme přesvědčeni, že podobné výroky ústavních činitelů, jakkoli snad myšlené a řečené v nadsázce, jsou zcela nepřijatelné a nevhodné. Pouze narušují politickou kulturu a komunikaci mezi ústavními činiteli a mohou přispívat ke zvyšování napětí a nenávisti ve společnosti,“ uvedli ve svém prohlášení Milan Štěch a Jan Hamáček.
Trestní oznámení na prezidenta
Ještě dále šel se svou reakcí bývalý Zemanův poradce a současný člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka. Ten už stihl podat pražské vrchní žalobkyni Lence Bradáčové trestní oznámení týkající se proneseného výroku. „Jestliže prezident nabádá k použití zbraně proti premiérovi, a je jedno, jestli se jmenuje Novák, nebo Sobotka, pak nemá co dělat ve funkci hlavy státu,“ uvedl Šarapatka pro Právo.
Kritika současné hlavy státu ovšem nijak neznepokojuje jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten okamžitě zpochybnil mediální zájem, který výrok vyvolal. „Ve Slavkově u Brna se na „kauzu“ výroku pana prezidenta během debaty nezeptal jeden jediný občan. Hysterie tak náleží politikům a novinářům,“ napsal na svůj Facebook Ovčáček.
Mluvčí prezidenta později připojil i vyjádření k Šarapatkově obvinění: „Ach tak. Pan Šarapatka, toliko člen Rady České televize, podává trestní oznámení na pana prezidenta za konstatování, že svobodné volby jsou demokratickou možností a zbraň nedemokratickou.“