V Trutnově se děti modlily k Alláhovi. Vyhoďte učitelku, volají antislamisté

KONTROVERZNÍ VÝUKA

V Trutnově se děti modlily k Alláhovi. Vyhoďte učitelku, volají antislamistéNOVÉ
Žáci trutnovské ZŠ se seznamovali s islámem. Foto: Foto: www.zskomtu.cz
7
Domov

vb Echo24

Případ z trutnovské základní školy, kde se tento týden žáci seznamovali s islámem, vyvolal bouři. Školáci měli možnost vyzkoušet si muslimské oděvy a učitelka jim ukázala, jak se muslimové modlí. S tím ovšem zásadně nesouhlasí čeští odpůrci islámu, kteří zorganizovali petici za odvolání ředitele školy i učitelky, která hodinu vedla. Případem už se zabývá i Česká školní inspekce.

Žáci 7.A základní školy Komenského v Trutnově se s islámem seznamovali tento týden v rámci hodiny dějepisu. Výuku zpestřila učitelka, která do hodiny přišla oblečená v tradičním muslimském ženském oděvu – nikábu. Školákům následně předvedla i další pokrývky hlavy, jež nosí muslimské ženy a žáci si mohli jednotlivé oděvy vyzkoušet. Hodinu věnovanou islámu následně „zakončili arabskou modlitbou“, jak uvedla škola na svém webu.

Právě zmínka o „arabské modlitbě“ však silně pobouřila české odpůrce islámu. Na webu školy se totiž objevila i fotografie, kde žáci klečí mezi lavicemi a klaní se směrem na východ, zjevně ve snaze napodobit muslimy v jejich modlení.

Lidový odpor se šířil nejprve na sociálních sítích, kde lidé vyjadřovali své rozhořčení nad tím, že se jejich děti učí o náboženství, které řada z nich považuje za hrozbu. Škola proto na svém webu upravila informace o „islámské hodině“, když upřesnila, že žáci hodinu nezakončili muslimskou modlitbou, ale „popisem, jak vypadá modlitba muslimského věřícího“. Ředitel změnu formulace zdůvodnil tím, že první verze byla „nešťastná a neodpovídající“. Z webu školy zároveň zmizela fotografie, kde se žáci modlí.

To ovšem pro české antiislamisty znamenalo poslední kapku. V diskusní skupině, která sdružuje příznivce iniciativy Islám v České republice nechceme, se v pátek odpoledne objevil odkaz na internetovou petici, která žádá výpověď pro ředitele trutnovské školy a učitelky, která žáky s islámem seznamovala.

„My, podepsaní, považujeme za adekvátní vyvodit z chování kantorky a ředitele školy důsledky. Po ministerstvu školství žádáme jejich odvolání. Výuka porušuje sekularitu výuky, jelikož kantorka v rámci svých hodin prokazatelně nepředstavila žádné jiné náboženství takovým či podobným způsobem. Ředitel pak neprokázal ochotu postavit se k tomuto kantorskému přešlapu čelem a případ nechal zcenzurovat,“ píše se v textu, který petenti podepisují.

Nové formy výuky jsou na místě, říká Inspekce

Organizátorům petice vadí především to, že se ředitel školy Petr Horčička rozhodl postavit za dvojici učitelek, která žáky s islámem seznamovala. V závěru textu petice uvádějí, že po „dosažení určitého počtu podpisů“, pošlou otevřený dopis na ministerstvo školství, přičemž tento dopis bude doplněn právě podpisy jednotlivých signatářů. Zatím se jim podařilo sebrat necelou stovku podpisů.

Protiislámští aktivisté však zdaleka nejsou jediní, kdo se případem z trutnovské základní školy začal zabývat – svoji pozornost na hodinu o islámu obrátila i Česká školní inspekce. „Dostali jsme podnět, abychom se případem začali zabývat, ale bylo to jen několik rozhořčených vět. Situaci brzy začneme šetřit,“ uvedl na dotaz deníku ECHO24.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Andrys sice zdůraznil, že inspekce má zatím o případu jen kusé informace a nemůže se tudíž závazně vyjádřit, samotné myšlence názorné výuky islámu ovšem vyjádřil podporu: „Aktualizace a nové formy výuky jsou na místě – nespatřujeme nic špatného na tom, když učitelka přinese hidžáb. Ta fotka, kde děti klečí, je zvláštní. Zatím nemáme dost informací, ale kdyby docházelo například k nácviku modlitby, mohl by to být problém a následně bychom z toho vyvozovali důsledky.“

Samotná Zuzana Růžičková, která s sebou do hodiny přinesla hidžáb, se ve čtvrtek pokusila umírnit vášně, když vystoupila na vlnách Rádia Černá hora. „Dějepisářka mě poprosila, abych kvůli zpestření výuky donesla do školy hábit. Ten mám jako suvenýr ze Saúdské Arábie a abych jim něco o tom hábitu pověděla. Dětem jsem pospala, jak obtížně se v tom pohybuje, vysvětlila jsem, že to tam ženy musí nosit kvůli náboženské policii a udělala jsem takovou osvětu kolem toho,“ uvedla Růžičková.

Čtěte také: ‚Agresivita sluníčkářů‘? Vandalové označují domy antiislamistů

‚Je to lež!‘ Antiislámští aktivisté útočí na Univerzitu Palackého