Personální rozklad Babišova úřadu. Končí téměř celé vedení celníků

ROZKLAD ÚŘADU

Personální rozklad Babišova úřadu. Končí téměř celé vedení celníkůNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: GŘC
4
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Celní správa spadající pod ministra financí Andreje Babiše (ANO) je v personálním rozkladu. Na pozici náměstka pro ekonomiku rezignoval Tomáš Pinkas. Z čela úřadu tak v krátké době odchází už čtvrtý člen vedení celníků. Z původní sestavy zůstane jen náměstkyně Vendulka Holá, která se od července prozatím postaví do čela úřadu.

„Rezignaci jsem podal dne 16. června 2016. V žádosti jsem navrhl termín ukončení služebního poměru k 31. červenci 2016. Této žádosti mi bylo brig. gen. Mgr. Petrem Kašparem vyhověno. U celní správy tedy nerad končím po 24 letech,“ uvedl deníku ECHO24.cz náměstek pro ekonomiku Tomáš Pinkas.

Pinkase k odchodu z celní správy prý vedla řada důvodů. „Tím prvním je určitě odchod člověka (odcházející ředitel celníků Petr Kašpar – pozn. red.), pro kterého jsem přišel do Prahy pracovat. A pak už to jsou jenom maličkosti. Odchod dvou zástupců (Vladimír Štainer a František Halás – pozn. red.), zvýšený zájem o moji osobu a souhra, doufejme, náhod,“ komentoval bez dalších podrobností.

Vlnu odchodů spustila rezignace ředitele Petra Kašpara ke konci května. Z čela úřadu odchází oficiálně kvůli svému zdravotnímu stavu. O důvodech se ale dále spekuluje – odchod oznámil krátce poté, co policie obvinila z korupce středočeského excelníka Pavla Šímu. Podle některých médií mohl za jeho odchodem stát také tlak ze strany ministerské náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové kvůli údajně pomalé přípravě na elektronickou evidenci tržeb (EET). Ta to však odmítla.

Krátce na to se z vedení celní správy stáhl dočasný náměstek František Halás, který se vrátil do čela Celního úřadu pro Královéhradecký kraj. Podle mluvčí Generálního ředitelství cel skončila doba, po kterou byl do funkce pověřen. Na začátku června dal výpověď náměstek pro výkon Vladimír Štainer. Ztratil prý pro výkon funkce motivaci.

Mocenský pakt dvou náměstkyň?

Co přesně se v celní správě děje, však není jasné. Mezi celníky se spekuluje o mocenském paktu budoucí ředitelky celní správy Vendulky Holé, která v úřadu působí už od 70. let, s náměstkyní ministra Andreje Babiše Alenou Schillerovou. Vedení Celní správy se k tomu však nechce vyjadřovat. Holá zaujme od července místo zastupující generální ředitelky úřady. Šéfem celníků bude minimálně do doby, než doběhne tendr na daný post. Funkcí ji na doporučení své náměstkyně Schillerové pověřil Andrej Babiš.

„Paní Holá je u celní správy od roku 1979 a od roku 1998 je stále na pozici náměstkyně generálního ředitele. Je tedy jedinou osobou nejvýše postavenou v Celní správě, která se podílela na řízení celní správy od roku 1998. Z rozhodnutí paní náměstkyně Schillerové pan Babiš pověřil paní Holou zastupováním funkce generálního ředitele. Stane se moji nadřízenou na celý červenec,“ uvedl k tomu pouze odcházející náměstek Pinkas.

Podle ministerské náměstkyně Schillerové jsou odchody vysoce postavených celníků neohrozí chod úřadu. Na jejich místa již ministerstvo vypsalo výběrová řízení. „Odchod dalšího člověka z vedení GŘC je dobrovolný. Na volná místa jsou vypsána výběrová řízení. Na systemizované místo posledního odcházejícího zatím vypsáno výběrové řízení není, a to z toho důvodu, že se nejprve místo nabízí ostatním příslušníkům ozbrojených složek ve stejné hodnosti po dobu deseti pracovních dní, uvedla.

Celková částka, kterou celníci vyberou na daních a clech dlouhodobě roste. Zatímco v roce 2010 vybrali podle výroční zprávy GŘC téměř 703 miliard korun, v roce 2014 to bylo 789 miliard. Údaje za loňský rok, kdy se do čela úřadu dostal odcházející ředitel Petr Kašpar, zatím nejsou k dispozici.

Čtěte také: Bouře v celní správě. Po šéfovi celníků odchází i jeho náměstek

Blíž k Velkému bratrovi. Babiš bude chtít víc, varuje opozice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články