1 NOVÝ URANOVÝ DůL?

Lidé se bouří proti těžbě uranu na Vysočině

NOVÉ

Zastavte jakékoliv snahy na obnovení průzkumných prací a těžbu uranu na našem území. O to ve společném memorandu žádají starostové čtyř obcí z Vysočiny. O možnostech další těžby uranu v Česku v pondělí jednala vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se v minulosti vyslovil pro budoucí těžbu v okolí Brzkova na Jihlavsku, po jednání svého kabinetu na dotaz deníku ECHO24.cz ujišťoval, že není důvod k obavám. Diskuze nad možnou těžbou podle něj potrvá roky.

Vláda debatu nad možnou těžbou v okolí Brzkova zahájila společně s projednáváním dalšího postupu těžby uranu v necelých padesát kilometrů vzdálené lokalitě Dolní Rožínka.

„Naše města a obce se záměrem otevřít důl v blízkosti domovů našich občanů zásadně nesouhlasí a využijí všech zákonných možností, jak projektu zabránit. K našemu stanovisku nás vede přesvědčení, že by těžba přinesla citelné negativní sociální dopady na životy zdejších obyvatel,“ stojí ve společném prohlášení starostů Brzkova, Přibyslavi, Polné a Věžnice.

„Čeká nás proces, který bude trvat pět, možná deset let. Během kterého se bude muset definitivně rozhodnout, jestli se v této lokalitě bude, nebo nebude těžit. Současná vláda nemá ambici o té věci rozhodovat,“ uklidňuje místní premiér.

Lidé na Jihlavsku se bojí ohrožení spodních vod, zvýšení prašnosti, narušení koloritu přilehlých měst a obcí, významného znehodnocení majetků a zastavení rozvoje obcí. Vyloučit podle nich nelze ani uvolňování radonu. S těžbou uranové rudy mají místní negativní zkušenosti z minulosti, kdy tu průzkumná těžba proběhla. „Důl je již sanován, zasypán, zatopen a je provedena rekultivace,“ dodávají starostové.

Sobotka: Jde o roky, současná vláda nerozhodne

Uklidnit se rozhněvané starosty snaží premiér Sobotka. Jeho vláda v pondělí zahájila debatu, která se dotýká zejména utlumení aktivit v dole Rožná, jediném funkčním uranovém dole v Evropě. Při té příležitosti otevřela i diskuzi o možné těžbě v okolí Brzkova. Pro koaliční kabinet je podle Sobotky velmi důležité, aby se v oblasti zachovala zaměstnanost. Místní se ale prý přesto nemusí bát.

„Čeká nás proces, který bude trvat pět, možná deset let. Během kterého se bude muset definitivně rozhodnout, jestli se v této lokalitě bude, nebo nebude těžit. Současná vláda nemá ambici o té věci rozhodovat. To rozhodnutí připadá v úvahu na léta 2018, 2019. To znamená, že pravděpodobně o tom bude rozhodovat až příští vláda,“ řekl Sobotka na dotaz deníku ECHO24.cz.

„Odpovědné ministerstvo se s námi nebaví. Podle něj je pouze věcí státu jak naloží se svým nerostným bohatstvím,“ stěžují si naštvaní starostové.

Byl to přitom Sobotka, který v březnu prohlásil, že těžbu v Brzkově vidí jako reálnou právě z důvodu zachování zaměstnanosti. Jenže dnes říká, že vláda bude muset při svém rozhodování brát v potaz více hledisek, kromě zaměstnanosti například také to, jestli se investice do obnovy těžby státu vrátí.

Lidé z okolí Brzkova přesto nezůstávají v klidu. Argument o udržení zaměstnanosti odmítají a stěžují si i na způsob, jakým s nimi komunikuje, nebo spíše nekomunikuje vláda a kraj. „Svůj nesouhlas jsme vyjádřili ve společném 'Memorandu pro budoucnost bez uranu' a naši občané v petici 'Ne těžba uranu na Vysočině', kterou podepsalo 1700 lidí. Zodpovědné ministerstvo se s námi ale nebaví. Podle něj je pouze věcí státu jak naloží se svým nerostným bohatstvím a my s rozhodnutím máme být seznámeni „podle připraveného plánu komunikační strategie“. S takovýmto přezíráním 25 let po změně režimu se můžeme smířit jen stěží,“ uzavírají starostové čtyř přilehlých obcí.

Vláda se k přerušené diskuzi nad možnostmi další těžby uranu v Česku vrátí za týden.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.