Lidé se bouří proti těžbě uranu na Vysočině
NOVÝ URANOVÝ DůL?
Zastavte jakékoliv snahy na obnovení průzkumných prací a těžbu uranu na našem území. O to ve společném memorandu žádají starostové čtyř obcí z Vysočiny. O možnostech další těžby uranu v Česku v pondělí jednala vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se v minulosti vyslovil pro budoucí těžbu v okolí Brzkova na Jihlavsku, po jednání svého kabinetu na dotaz deníku ECHO24.cz ujišťoval, že není důvod k obavám. Diskuze nad možnou těžbou podle něj potrvá roky.
Vláda debatu nad možnou těžbou v okolí Brzkova zahájila společně s projednáváním dalšího postupu těžby uranu v necelých padesát kilometrů vzdálené lokalitě Dolní Rožínka.
„Naše města a obce se záměrem otevřít důl v blízkosti domovů našich občanů zásadně nesouhlasí a využijí všech zákonných možností, jak projektu zabránit. K našemu stanovisku nás vede přesvědčení, že by těžba přinesla citelné negativní sociální dopady na životy zdejších obyvatel,“ stojí ve společném prohlášení starostů Brzkova, Přibyslavi, Polné a Věžnice.
„Čeká nás proces, který bude trvat pět, možná deset let. Během kterého se bude muset definitivně rozhodnout, jestli se v této lokalitě bude, nebo nebude těžit. Současná vláda nemá ambici o té věci rozhodovat,“ uklidňuje místní premiér.
Lidé na Jihlavsku se bojí ohrožení spodních vod, zvýšení prašnosti, narušení koloritu přilehlých měst a obcí, významného znehodnocení majetků a zastavení rozvoje obcí. Vyloučit podle nich nelze ani uvolňování radonu. S těžbou uranové rudy mají místní negativní zkušenosti z minulosti, kdy tu průzkumná těžba proběhla. „Důl je již sanován, zasypán, zatopen a je provedena rekultivace,“ dodávají starostové.
Sobotka: Jde o roky, současná vláda nerozhodne
Uklidnit se rozhněvané starosty snaží premiér Sobotka. Jeho vláda v pondělí zahájila debatu, která se dotýká zejména utlumení aktivit v dole Rožná, jediném funkčním uranovém dole v Evropě. Při té příležitosti otevřela i diskuzi o možné těžbě v okolí Brzkova. Pro koaliční kabinet je podle Sobotky velmi důležité, aby se v oblasti zachovala zaměstnanost. Místní se ale prý přesto nemusí bát.
„Čeká nás proces, který bude trvat pět, možná deset let. Během kterého se bude muset definitivně rozhodnout, jestli se v této lokalitě bude, nebo nebude těžit. Současná vláda nemá ambici o té věci rozhodovat. To rozhodnutí připadá v úvahu na léta 2018, 2019. To znamená, že pravděpodobně o tom bude rozhodovat až příští vláda,“ řekl Sobotka na dotaz deníku ECHO24.cz.
„Odpovědné ministerstvo se s námi nebaví. Podle něj je pouze věcí státu jak naloží se svým nerostným bohatstvím,“ stěžují si naštvaní starostové.
Byl to přitom Sobotka, který v březnu prohlásil, že těžbu v Brzkově vidí jako reálnou právě z důvodu zachování zaměstnanosti. Jenže dnes říká, že vláda bude muset při svém rozhodování brát v potaz více hledisek, kromě zaměstnanosti například také to, jestli se investice do obnovy těžby státu vrátí.
Lidé z okolí Brzkova přesto nezůstávají v klidu. Argument o udržení zaměstnanosti odmítají a stěžují si i na způsob, jakým s nimi komunikuje, nebo spíše nekomunikuje vláda a kraj. „Svůj nesouhlas jsme vyjádřili ve společném 'Memorandu pro budoucnost bez uranu' a naši občané v petici 'Ne těžba uranu na Vysočině', kterou podepsalo 1700 lidí. Zodpovědné ministerstvo se s námi ale nebaví. Podle něj je pouze věcí státu jak naloží se svým nerostným bohatstvím a my s rozhodnutím máme být seznámeni „podle připraveného plánu komunikační strategie“. S takovýmto přezíráním 25 let po změně režimu se můžeme smířit jen stěží,“ uzavírají starostové čtyř přilehlých obcí.
Vláda se k přerušené diskuzi nad možnostmi další těžby uranu v Česku vrátí za týden.