Do VZP míří Babišova pravá ruka pro zdravotnictví. Vojtěch ze Superstar

Změny ve správní radě VZP

Do VZP míří Babišova pravá ruka pro zdravotnictví. Vojtěch ze SuperstarNOVÉ
Adam Vojtěch Foto: Reprofoto: YouTube/Adam Vojtěch
Domov

bp Echo24

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu čekají změny, které se dotknou jejích nejvyšších míst. Do správní rady největší pojišťovny v zemi míří Adam Vojtěch, který je poradcem ministra financí Andreje Babiše a jeho pravou rukou pro oblast zdravotnictví. Veřejnost ho zná ze soutěže Superstar. Nahradí tak po dvou letech Igora Nykla, lékaře a poslance za ANO. Plánovanou výměnu, o které informoval Zdravotnický deník, navrhne vládě šéf rezortu Svatopluk Němeček.

Vojtěcha, který se proslavil mimo jiné v talentové soutěži Česko hledá Superstar a natočil desku s hercem Jiřím Mádlem, přivedl na ministerstvo financí Andrej Babiš. Dal mu na starost především peníze, které jdou do zdravotnictví. Zdravotnický deník připomněl, že je zároveň členem pracovní skupiny, která má navrhnout další fungování letecké záchranné služby.

Jenomže podle informací serveru Aktuálně.cz Vojtěchovi v minulosti právě lidé z rezortu zdravotnictví vyčítali, že se v problematice příliš neorientuje. Právník má nyní podle představ ministra Němečka vystřídat ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny lékaře Igora Nykla, který vystudoval v oboru. Nykla jmenovala na post ve VZP vláda koncem února 2014. Sám je členem Poslanecké sněmovny, kam byl zvolen jako nestraník za hnutí ANO.

Není to ale jediná změna, která pojišťovnu zřizovanou státem čeká. Post ve správní radě dostane také Marie Bílková. Na ministerstvu financí pracovala jako poradkyně náměstků ministra v dobách Miroslava Kalouska a zastávala také funkci ředitelky odboru financování rozpočtových kapitol, kterou plní i pod vedením Andreje Babiše. Necelý rok a půl byla generální ředitelkou Úřadu práce, odkud ji v říjnu 2014 odvolala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky je největší zdravotní pojišťovna, která zabezpečuje veřejné zdravotní pojištění a je zřizována státem. Byla zřízena zákonem s účinností od 1. ledna 1992 a podle tohoto zákona vede i registr pojištěnců veřejného zdravotního pojištění. Má kolem šesti milionů klientů.

Čtěte také: Další Babišův střet zájmů. Snaží se dostat na účty pojišťoven?

K Babišovi má nastoupit bývalá šéfka úřadu práce Bílková