Miro Cerar. Slovinsko má nového premiéra

Nový premiér

Miro Cerar. Slovinsko má nového premiéra
Miro Cerar Foto: Archiv
Svět

Novým slovinským premiérem se stal Miro Cerar, když parlament podle očekávání schválil nominaci profesora práv na post šéfa vlády. Politika, jehož nová strana s přehledem zvítězila v červencových volbách, podle agentury Reuters čeká zejména boj za stabilizaci veřejných financích země.

Rozpočtový deficit Slovinska loni dosáhl 14,7 procent HDP poté, co vláda bankovnímu sektoru poskytla miliardy eur, aby se vyhnula mezinárodní finanční pomoci. Cerar již naznačil, že zřejmě přepracuje plán dohodnutý s EU, jehož cílem je snížení schodku rozpočtu země a prodej strategických státních firem. 

Jednapadesátiletý Cerar nyní pokračuje v závěrečné fázi koaličních rozhovorů s Demokratickou stranou důchodců Slovinska (DeSUS) a sociálními demokraty. Složení budoucího kabinetu by měl parlamentu navrhnout do 15 dnů. 

Při dnešním tajném hlasování získal politický nováček v devadesátičlenném parlamentu 57 hlasů, tedy ještě o pět více než kolik má k dispozici případná budoucí koalice. 

Cerar patřil na začátku 90. let ke skupině právníků, která připravila první ústavu nezávislého Slovinska. Dlouhá léta poté působil jako ústavní expert parlamentu. 

Čtěte také: Slovinsko drtivě ovládl politický nováček. Pomohl otec-gymnasta

Předčasné parlamentní volby ve Slovinsku drtivě vyhrála právě Strana Mira Cerara (SMC), na druhém místě s velkým odstupem skončila konzervativní Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého dvojnásobného premiéra Janeze Janši. 

Slovinsko bývalo považováno za vzorného člena eurozóny, ale tuto pověst si pošramotilo po propuknutí hospodářské krize v roce 2008. Kromě recese pocítilo i chronickou politickou nestabilitu. U moci se během tří let vystřídaly tři vlády.