Promoření deltou na omikron neplatí. Povinné očkování ale nechci, řekl Válek
VÁLEK O OMIKRONU
Varianta delta byla pomalý požár, omikron je plamenomet. Myslí si to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj je nyní klíčové, aby bylo co nejvíce lidí očkováno, protože imunita po prodělání delty už nemá takový význam. Ministr dodal, že rozhodně nehodlá zavádět lockdown, považoval by ho za své osobní selhání. Dodal, že je výrazně proti plošnému povinnému očkování proti covidu. Až se přežene vlna omikronu, vláda podle Válka znovu zváží uznávání PCR testů a protilátek jako dostatečnou bezinfekčnost. Řekl to v rozhovoru pro deník Blesk.
Válek uvedl, že si v současnosti nedokáže představit důvody pro zavedení lockdownu. „Myslím, že máme tak logická opatření a připravené varianty případného zpřísňování, scénáře krizové infrastruktury ve zdravotnictví… Navíc do konce měsíce předložím novelu pandemického zákona do sněmovny,“ řekl Válek pro Blesk s tím, že udělá vše proto, aby lockdwon nenastal.
„Kdy se používá lockdown? Když mám na krku katastrofu, jako je třeba povodeň. Pandemie není takováto situace, ty věci se dějí předvídatelně, inspirovat se můžeme i dle dění v okolních zemích,“ řekl Válek s tím, že lockdown v žádném případě není řešení. „Ve chvíli, kdy mám přetížené nemocnice a já vyhlásím lockdown a zákážu jezdit mezi kraji, jako minulá vláda, tak jsem selhal, nepřipravil jsem opatření s dostatečným předstihem a nevím, kam dál. U omikronu tohle nehrozí,“ vysvětlil ministr.
Podle něj existují i jiná řešení, mezi nimi je například omezení lékařské péče pouze na pacienty s covidem-19, kromě těch nejakutnějších případů. „Jde o opatření, které musím mít nachystané v šuplíku, že když ten růst nakažených bude tak prudký jako třeba ve Francii, zakážu nemocnicím třeba týden kromě naprosto akutních pacientů řešit cokoliv jiného než covid,“ řekl Válek, ale obratem dodal, že nehodlá zavírat školy.
„Proto jsme udělali to, co jsme udělali, proto testování všech, abych zachytil každého, posunul ho do karantény a vrátil se mi do školy, když bude v pořádku, zatímco zbytek třídy bude normálně fungovat,“ vysvětlil Válek.
Povinné očkování je nepodložené
Ministr zdravotnictví zároveň znovu vysvětlil, že nepodporuje povinné očkování pro všechny plošně. Do konce ledna prodiskutuje vláda vyhlášku o povinném očkování a v půlce února ji předloží k novelizaci. Podle Válka bylo povinné očkování zavedeno v zemích, kde už vlády nevěděly kudy kam.
„Už dnes existuje povinné očkování u profesních skupin, zmíním vojáky, kteří jezdí na zahraniční mise. Zdůvodnění je: pracujete v určitém oboru, kde je riziko, že nakazíte už tak nemocné nebo rizikové lidi. A buď budete akceptovat některé podmínky, anebo tu práci nechcete dělat,“ řekl Válek. „Očkování všech je ale problém. Když chcete naočkovat všechny lidi, musíte umět argumentovat, že se pak zbavíte té nemoci,“ dodal.
„Ale my teď vidíme, že ani po třetí dávce se země, které mají vysokou proočkovanost, nemoci neumí zbavit, protože s každou novou mutací se objevuje nová výzva. My se musíme naučit s tou nemocí existovat tak, aby nezpůsobovala závažný průběh, zhruba jako chřipka, co nejvíce lidí očkovat, ale těm, kdo z různých důvodů to očkování nechtějí, nechat právo volby,“ vysvětlil Válek. „Povinné očkování všech dospělých plošně je zkrátka politické rozhodnutí. Medicínsky se nedá zdůvodnit,“ dodal s tím, že se nejedná o rigidní lpění na definicích a termínech. Válek se nechce rozhodovat politicky, ale spíše tak, co je dle jeho slov dobré pro veřejnost.
„Představte si, že mám třeba hodně ženských voliček, tak udělám plošný celorepublikový screening všech žen na nějaké nádorové onemocnění. Je to politické rozhodnutí. Ale medicínsky existují jasná pravidla pro odůvodnění takovéhohle screeningu, protože všechny ty ženy budu například ozařovat. Povinné očkování všech proti covidu tato medicínská pravidla nesplňuje,“ řekl Válek.
Až se přežene omikron, zvážíme zase PCR testy
Válek vysvětlil, že až se prožene omikron, který se šíří velmi prudce, vláda znovu otevře téma uznávání PCR testů a dokonce protilátek pro účast lidí v běžném životě včetně využívání služeb.
Podle něj nyní nemůže být uznávání PCR testů na stole právě kvůli omikronu. „Riziko, že se nakazíme omikronem, když je nás v místnosti víc než 10, je oproti deltě několikanásobně vyšší. Druhý problém je, že když se nakazíme deltou, tak než se to projeví, trvá to 5-7 dnů. U omikronu jsou to 2-3 dny. Delta je oproti omikronu pomalý požár, omikron je plamenomet,“ řekl Válek. „Proč tedy chci, aby všude, kde to jde, byli jen očkovaní? Protože když se nakazí očkovaný omikronem, tak je téměř nulová šance, že bude mít závažný průběh, zejména když má třetí dávku,“ dodal ministr zdravotnictví.
Podle Válka není předchozí nákaza koronavirem pro člověka dostatečnou ochranou před omikronem. „Tohle je jiná mutace než delta. Aby platila imunita po prodělání nemoci, museli by lidé prodělat omikron. U delty jsme dokonce chtěli uznat i protilátky, můj tým to měl před schválením. Prostě jsme se chtěli s tím virem naučit žít, ale začínáme znovu,“ řekl Válek pro Blesk. Dodal, že pokud člověk není naočkovaný, promoření deltou a jinými předchozími variantami v podstatě, jako by nebylo. Válek považuje za klíčové, aby se každý naočkoval alespoň první dávkou co nejdříve.
Válek varuje, že přijdou další mutace, s omikronem je Česká republika podle něj na stejném místě jako vloni v lednu, kdy se začínala šířit varianta delta. „Odborníci tehdy volali: jde sem delta, nachystejte se. Výsledek byl: téměř zavřené nemocnice a 30 tisíc mrtvých. Teď odborníci říkají od začátku prosince: blíží se omikron, nachystejte se,“ řekl Válek. „My se chystáme, denně kontrolujeme data v dalších zemích, teď už víme, jak je ta mutace infekční, a víme, jaký měly svátky dopad na počty hospitalizovaných a počty mrtvých,“ dodal ministr.
Válek uvedl, že až se přežene omikron, přijde znovu na řadu jak uznávání protilátek, tak PCR testů. Dodal, že v současnosti existují data, že je omikron problematický po dobu zhruba 5 dní, i proto vláda zkrátila dobu karantény i izolace.
Laboratoře v pátek potvrdily v Česku 6666 nových případů nákazy covidem-19, podobně jako ve čtvrtek a zhruba o 1700 více než před týdnem, kdy byl silvestr. V mezitýdenním srovnání nově pozitivních přibývá od počátku týdne a roste také incidence. Za posledních sedm dnů nyní připadá na 100.000 obyvatel 404 nakažených. Počet hospitalizovaných s koronavirem ale klesá. V pátek jich bylo na 2500, zatímco minulý pátek 3120. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.